Κυριακή 18 Απριλίου 2010

Ομαδικό (Χ)αρακίρι στο Μπορντό

Την παραίτηση τους από την διεκδίκηση του τίτλου του Σαμπιονά υπέβαλαν Μπορντό και Λυών, μένοντας στο 2-2 στο μεταξύ τους παιχνίδι στο «Σαμπάν Ντελμά».Οι Γιρονδίνοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Μαρουάν Σαμάκ στο 25’ να βρίσκει για τέταρτη φορά στη φετινή σεζόν τα δίχτυα των «Λυωνέ». Ο Μαροκινός σκόραρε με το κεφάλι με το 1-0 να είναι και το σκορ του πρώτου μέρους. Στο 54’ ο Έντερσον με μακρινό σουτ νίκησε τον Ραμέ φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια για την Ολιμπίκ, η οποία ωστόσο χάρηκε για την ισοφάρισης της μόλις επτά λεπτά.

Συγκεκριμένα στο 61’ ο Πλάσιλ απάντησε με το ίδιο νόμισμα, με… κεραυνό έξω από την περιοχής έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Γιορίς που ήταν αδύνατον να αντιδράσει. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα με τον αρχηγό Κρις να πετυχαίνει στο 71’ με κεφαλιά το 2-2 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο και χαροποίησε μόνο τη Μαρσέιγ.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης τα αίματα άναψαν μετά από ένα δυνατό μαρκάρισμα του Ρεβεγιέρ στον Ζούσιε με τον διαιτητή του αγώνα να τους αποβάλει αμφότερους καθώς και τον Τρεμουλινάς για τους γηπεδούχους, με την σύρραξη να γενικεύεται ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

Εννιά βαθμούς μακριά από την κορυφή είναι πλέον η Λυών που βρίσκεται στην τρίτη θέση και έντεκα η Μπορντό που κινδυνεύει πλέον να μείνει κι εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων την επόμενη σεζόν.