Τρίτη 27 Απριλίου 2010

Προκρίθηκε το Ορλάντο

Ο Βίνς Κάρτερ σκοράρει εναντίον των Σέλτικς Οι Μάτζικ επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά, νίκησαν στη Σάρλοτ τους Μπόμπκατς με 99-90 και ολοκλήρωσαν με τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς την πρόκριση τους στην επόμενη φάση των πλέι οφ. Ο Βινς Κάρτερ πέτυχε 21 πόντους, ο Τζαμίρ Νίλσον πρόσθεσε άλλους 18 και κάλυψαν την απουσία του Ντουάιτ Χάουαρντ που για μια ακόμα φορά έμεινε εκτός αγώνα για περίπου ένα ημίχρονο, καθώς συμπλήρωσε αριθμό φάουλ.

Ο Χάουαρντ που έχει κάνει συνολικά 22 φάουλ σε τέσσερα ματς, στα 23 λεπτά που αγωνίστηκε πρόλαβε να μαζέψει 13 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ο Τάιρους Τόμας είχε 21 πόντους, που αποτέλεσαν ρεκόρ καριέρας για τα πλέι οφ. Στο Φοίνιξ, προβάδισμα για τους Σανς με 3-2 στις νίκες, μετά από το 108-88 κόντρα στους Μπλέιζερς, με 20 πόντους από τον Φρέι. Νίκη και για το Μιλγουόκι 111-104 την Ατλάντα, ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των αγώνων.

• Μιλγουόκι-Ατλάντα 111-104
    Μιλγουόκι: Τζένινγκς 23, Σάλμονς 22, Ντελφίνο 22, Ιλιάσοβα 11, Εμπά α Μουτ 10, Τόμας 9, Γκαντζούριτς 7, Ρίντναουρ 5, Στάκχαουζ 2.
    Ατλάντα: Τζόνσον 29, Κρόφορντ 21, Σμιθ 20, Μπίμπι 15, Χόρφορντ 8, Έβανς 5, Ουίλιαμς 4, Πατσούλια 2.

• Σάρλοτ-Ορλάντο 90-99
    Σάρλοτ: Τόμας 21, Ουάλας 17, Ντιαό 13, Φέλτον 11, Τζάκσον 8, Τσάντλερ 6, Μοχάμεντ 6, Όγκουστιν 4, Χιούζ 4.
    Ορλάντο: Κάρτερ 21, Λιούις 17, Νέλσον 18, Μπαρνς 14, Πιετρούς 13, Χάουαρντ 6, Γκορτάτ 6, Ρέντικ 4.

• Φοίνιξ-Πόρτλαντ 107-88
    Φοίνιξ: Φράι 20, Στούντεμαϊρ 19, Ντάντλεϊ 19, Νας 14, Ρίτσαρντσον 13, Ντράγκιτς 7, Μπαρμπόσα 7, Χιλ 4, Κόλινς 2, ’μουντσον 2.
    Πόρτλαντ: Μίλερ 21, Μπέιλες 17, Όλντριτζ 17, Κάνινγχαμ 11, Κάμπι 7, Ρόι 5, Ουέμπστερ 5, Μπατούμ 3, Χάουαρντ 2.