Παρασκευή 4 Ιουνίου 2010

Φιλικό: Γερμανία-Βοσνία/Ερζεγοβίνη 3-1

http://www.sport24.gr/ast/cov/ge/germany_2010_6_3_23_29_9_b.jpgΗ Γερμανία νίκησε με 3-1 τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη, σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στη Φρανκφούρτη.Οι Βόσνιοι προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με γκολ του Ντζέκο, αλλά τα "πάντσερ" ισοφάρισαν στο 50ό λεπτό με τον αρχηγό τους, Φίλιπ Λαμ.

Η συνέχεια άνηκε στον Μπάστιαν Σβαϊνστάιγκερ, ο οποίος με δύο πέναλτι μέσα σε πέντε λεπτά (73'-77') διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Να σημειωθεί ότι με τη φανέλα της Βοσνίας αγωνίστηκαν και οι Σάνελ Γιάχιτς της ΑΕΚ και Ζλάταν Μουσλίμοβιτς του ΠΑΟΚ.

Γερμανία: Νόιερ, Λαμ, Μερτεζάκερ, Φρίντριχ (86' Τάσκι), Μπαντστούμπερ, Κεντίρα, Σβαϊνστάιγκερ (87' Κρος), Τροχόβσκι (46' Μίλερ), Εζίλ (80' Γκόμες), Ποντόλσκι (70' Μαρίν), Κλόζε (46' Κακάου)

Βοσνία/Ερζεγοβίνη: Χάσαγκιτς, Μράβατς (45' Ίμπριτσιτς), Ναντάρεβιτς, Σπάχιτς, Γιάχιτς, Ράχιμιτς, Πιάνιτς, Σαλίχοβιτς (78' Μπερμπέροβιτς), Ιμπίσεβιτς (74' Ζετς), Μισίμοβιτς (80' Μουσλίμοβιτς), Ντζέκο