Με ποινή επίπληξης για τη δήλωση που έκανε στις 21 Μαρτίου περί διαιτησίας, τιμωρήθηκε από την Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΟ, ο μέσος του ΠΑΟΚ, Πάμπλο Γκαρσία.

Εξάλλου ο προπονητής του Αστέρα Τρίπολης, Βαγγέλης Βλάχος τιμωρήθηκε με πρόστιμο 10.000 ευρώ για δηλώσεις του στον Τύπο και ο πρόεδρος του ΠΑΣ Γιάννινα, Γ. Χριστοβασίλης, με πρόστιμο 3.000 ευρώ και απαγόρευση εισόδου στους αγωνιστικούς χώρους για δέκα μέρες για το παιχνίδι Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ(2/2).

Πιο αναλυτικά οι αποφάσεις:

1. Επιβάλλει στον ποδοσφαιριστή της ΠΑΕ ΠΑΟΚ Πάμπλο Γκαρσία την ποινή της επίπληξης με την υποχρέωση της ανάκλησης, εντός δύο (2) μηνών από τη δημοσίευση της απόφασης, της δήλωσης που έκανε στις 21/3/2010.

2. Επιβάλλει στον προπονητή της ΠΑΕ Αστέρας Τρίπολης, Βαγγέλη Βλάχο, χρηματική ποινή 10.000 ευρώ για δηλώσεις του στον Τύπο στις 22/3/2010.

3. Επιβάλλει στην ΠΑΕ ΠΑΣ Γιάννινα χρηματική ποινή 3.000 ευρώ και στον πρόεδρό της, Γ. Χριστοβασίλη, ποινή απαγόρευσης εισόδου στους αγωνιστικούς χώρους για δέκα (10) ημέρες (αγώνας Κυπέλλου Ελλάδας της 2/2/2010 ΠΑΣ Γιάννινα-ΠΑΟΚ).

4. Επιβάλλει στην ΠΑΕ ΠΑΣ Γιάννινα χρηματική ποινή 10.000 ευρώ για δυσμενείς κρίσεις κατά διαιτητών στις 29/3/2010.

5. Επιβάλλει στην ΠΑΕ Αιγάλεω χρηματική ποινή 7.500 ευρώ για δυσμενείς κρίσεις κατά της διαιτησίας και της ΕΠΟ στις 17/3/2010.

6. Κατακυρώνει τον μη διεξαχθέντα αγώνα της 14/3/2010 Απόλλων Ευπαλίου-Ανατολή υπέρ του σωματείου Ανατολή με τέρματα 3-0. Αφαιρεί δύο (2) βαθμούς από το σωματείο Απόλλων Ευπαλίου από την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

7. Κατακυρώνει τον ματαιωθέντα αγώνα της 2/5/2010 Αγιοι Ανάργυροι-Ιαλυσός υπέρ του σωματείου Αγιοι Ανάργυροι με τέρματα 3-0. Αφαιρεί δύο (2) βαθμούς από το σωματείο Ιαλυσός από την επόμενη αγωνιστική περίοδο και του επιβάλλει χρηματική ποινή 1.000 ευρώ.

8. Κατακυρώνει τον μη διεξαχθέντα αγώνα της 16/5/2010 Λευκίμμη-Αναγέννηση Αρτας υπέρ του σωματείου Λευκίμμη με τέρματα 3-0. Αφαιρεί δύο (2) βαθμούς από το σωματείο Αναγέννηση Αρτας από την επόμενη αγωνιστική περίοδο και του επιβάλλει χρηματική ποινή 1.000 ευρώ.

9. Κατακυρώνει τον μη διεξαχθέντα αγώνα της 16/5/2010 Κιλκισιακός-Νίκη Πολυγύρου υπέρ του σωματείου Κιλκισιακός με τέρματα 3-0. Αφαιρεί δύο (2) βαθμούς από το σωματείο Νίκη Πολυγύρου από την επόμενη αγωνιστική περίοδο και του επιβάλλει χρηματική ποινή 1.000 ευρώ.

10. Κατακυρώνει τον μη διεξαχθέντα αγώνα της 16/5/2010 Ελλάς Ποντίων-Κορωπί υπέρ του σωματείου Ελλάς Ποντίων με τέρματα 3-0. Αφαιρεί δύο (2) βαθμούς από το σωματείο Κορωπί από την επόμενη αγωνιστική περίοδο και του επιβάλλει χρηματική ποινή 1.000 ευρώ.

11. Επιβάλλει στον εκπρόσωπο του σωματείου Αήττητος Σπάτων, Θ. Κατσούλη, ποινή απαγόρευσης εισόδου στους αγωνιστικούς χώρους για 15 ημέρες και χρηματική ποινή 800 ευρώ (αγώνας Δ΄ Εθνικής της 7/3/2010 Κορωπί-Αήττητος Σπάτων).

12. Επιβάλλει στο σωματείο Μινώταυρος χρηματική ποινή 400 ευρώ για τον αγώνα Δ΄ Εθνικής της 25/4/2010 Μινώταυρος-Σπάθα.