Σάββατο 28 Αυγούστου 2010

Καλή αρχή με κακή εμφάνιση

Κάθε πρεμιέρα κρύβει παγίδες. Η κακή Εθνική Ομάδα πήγε να πέσει μέσα, αλλά εν τέλει βγήκε αλώβητη, επικρατώντας με 89-81 της Κίνας στην Άγκυρα. Από 21 πόντους οι Μπουρούσης και Ζήσης. Στους 15 πόντους ο Σπανούλης. «Τσακωμένος» με το τρίποντο ο Διαμαντίδης (3/13τρίπ.). Ο Γιόνας Καζλάουσκας ξεκίνησε τον αγώνα που σηματοδοτεί την πρεμιέρα της Εθνικής στο Muindobasket με τους Σπανούλη, Ζήση, Διαμαντίδη, Τσαρτσαρή και Μπουρούση, ενώ ο Μπομπ Ντόνγουολντ επέλεξε τους Λιου Γουέι, Σιπένγκ Γουάνγκ, Σουν Γιου, Ζιζί Γουάνγκ και Γι Γιανλιάν. Η Ελλάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά και μετά από πέντε λεπτά πήρε κεφάλι στο σκορ με 20-12, έχοντας ευστοχήσει σε πέντε τρίποντα (από δύο τρίποντα Μπουρούσης και Σπανούλης και ένα ο Ζήσης), με τον Γιάννη Μπουρούση να σημειώνει 9 γρήγορους πόντους. Όσο εύστοχη ήταν η Εθνική στο πρώτο μισό του δεκαλέπτου (5/7 από τα 6.25μ.), τόσο άστοχη ήταν στη συνέχεια, αστοχώντας σε 5 τρίποντα (0/3 ο Διαμαντίδης), με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 27-18 και τον Νίκο Ζήση να πραγματοποιεί εκπληκτική πρεμιέρα στο Mundobasket με 8 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Στο ξεκίνημα τους 2ου δεκαλέπτου η Κίνα μείωσε σε 31-24 με τον Γι Γιανλιάν να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες με 9 πόντους, αναγκάζοντας τον Καζλάουσκας να περάσει στο παρκέ τον Μπουρούση και τον Διαμαντίδη στη θέση του Πρίντεζη και του Σπανούλη αντίστοιχα. Με τον Τσαρτσαρή να παίρνει μπροστά και σκοράρει με ευκολία μπροστά στους Κινέζους ψηλούς, και τον Σπανούλη να ευστοχεί στο τρίτο του τρίποντο (9 πόντοι με 3/4 τρίποντα) η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους (41-31) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Με ένα σερί 5-0 και με τον Ζήση να χρεώνεται από μία τεχνική ποινή με τον Γουάνγκ Σιπένκ, η Κίνα μείωσε σε 41-35, όμως, οι κουμπάροι Ζήσης (10 πόντοι), Σπανούλης (11 πόντοι) και ο Γιάννης Μπουρούσης (13 πόντοι) ήταν και πάλι εκεί, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 41-31 για την Εθνική μας. Μοναδικό αρνητικό στοιχείο για την Ελλάδα, δεν είναι άλλο από το 1/6 τρίποντα του Διαμαντίδη, που μάλιστα έχει ανοίξει μια μικρή βεντέτα με τον Αμερικανό προπονητή της Κίνας, Μπομπ Ντονουόλντ.

Μέσα σε τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο ο Δημήτρης Διαμαντίδης απέδειξε γιατί θεωρείται ο κορυφαίος guard εκτός ΝΒΑ. Αφού αστόχησε στο έκτο του τρίποντο μέσα σε γενική απογοήτευση, πήρε δύο συνεχόμενες επιθέσεις της Εθνικής, ευστοχώντας σε δύο τρίποντα, με τη διαφορά να φτάνει στο 58-45. Οι Κινέζοι, όμως, αντέδρασαν άμεσα, με τον Γι να κάνει θραύση στην ελληνική ρακέτα, φτάνοντας τους 19 πόντους, ενώ η Κίνα έχει ήδη σημειώσει τέσσερις αιφνιδιασμούς με το σκορ στο 58-52, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου. Η ολική επαναφορά της Κίνας συνεχίστηκε (σερί 10-0) με τον Σουν Γιου να καρφώνει και να κερδίζει το φάουλ, μειώνοντας σε 58-55 και φτάνοντας τους 7 προσωπικούς πόντους. Ο Μπουρούσης παραμένει η μοναδική αξιόπιστη απειλή στην επίθεση και φτάνει στους 17 πόντους, όμως η κακή άμυνα της Εθνικής επιτρέπει στους Κινέζους να σημειώνουν έυκολα καλάθια (12 πόντοι ο Ζιζί Γουάνγκ) πιστεύουν στην έκπληξη και να μειώνουν σε 65-62 στη λήξη του 3ου δεκαλέπτου. Τα 4 φάουλ του Μπουρούση αποτελούν το μεγαλύτερο πονοκέφαλο του Γιόνας Καζλάουσκας ελλείψει Φώτση και Σχορτσανίτη, ενώ και ο Πρίντεζης έχει τρία.

Η τρικυμία για την Εθνική Ελλάδας συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο, με τους Κινέζους να μειώνουν σε 65-64 και τους διεθνείς μάταια να προσπαθούν να βρουν λύση από τη γραμμή του τριπόντου, απ’ όπου έχουν σουτάρει 30 τρίποντα (11/30) μετά από 32 λεπτά και μόλις 20 δίποντα (9/20). Με δύο βολές ο Γι Γιανλιάν δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα στην Κίνα, με τον Καλάθη να απαντά με… καλάθι και φάουλ και δίνει εκ νέου προβάδισμα στην Εθνική επτά λεπτά πριν το τέλος του δραματικού, όπως έχει εξελιχθεί, αγώνα. Ο Ζήσης θυμίζει Βελιγράδι -όταν ήταν πρώτος σκόρερ της Εθνικής- και με 21 πόντους και επτά συνεχόμενους δίνει «αέρα» 9 πόντων στην Εθνική (77-68) πέντε λεπτά πριν τη λήξη της πρεμιέρας. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα (Ζίζι Γουάνγκ και Σουν Γι), οι Κινέζοι μειώνουν και πάλι σε 81-79 κάνοντας ακόμα και τον προπονητή τους Μπομπ Ντόνγουολντ να μην απορεί με την ευστοχία των παικτών του. Όλα τα ωραία έχουν, όμως, ένα τέλος για την Κίνα, καθώς η Εθνική σοβαρεύτηκε στα τελευταία λεπτά και πήρε τη νίκη με 89-81, ένα σκορ που σίγουρα αδικεί την προσπάθεια των Κινέζων που εκμεταλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τις νωθρές αντιδράσεις των διεθνών στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 47-37, 65-61, 89-81
Ελλάδα (Καζλάουσκας): Μπουρούσης 21 (4/7δίπ., 2/5τρίπ., 7/7β., 8ρ.), Σπανούλης 15 (2/4δίπ., 3/7τρίπ., 2/2β.), Περπέρογλου 6, Τσαρτσαρής 6 (6ρ.), Διαμαντίδης 11 (3/13τρίπ., 2/2β., 5ρ., 6ασ.), Βουγιούκας, Ζήσης 21 (4/7δίπ., 4/8τρίπ., 1/1β., 5ρ.), Καλάθης 2, Πρίντεζης, Καϊμακόγλου 3 (1τρίπ., 5ρ.)
Κίνα (Ντόνγουολντ): Γουέι 6, Σιπένγκ 13 (2τρίπ.), Γιούε 15 (2), Γιανλιάν 25 (9/13δίπ., 7/9β., 14ρ.), Ζιζί 15 (2), Γινχούι 2, Σουλόνγκ 3 (1), Πενγκ