Σάββατο 16 Οκτωβρίου 2010

Με αντεπίθεση ο Πανιώνιος 79-72 το Περιστέρι

Σπουδαίος ο Πανιώνιος επικράτησε 79-72 του Περιστερίου, σε φιλικό αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Τζον Κένεντι.Οι Περιστεριώτες που είχαν το προβάδισμα στο σκορ αλλά δέχτηκαν σερί 36-13(!) στα τελευταία 12΄, από τον Πανιώνιο και έχασαν κατά κράτος.

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλά (9-2) την αναμέτρηση και με επιθετικό εκφραστή τον Σκοτ γρήγορα πήρε διψήφια διαφορά (17-6 στο 7’). Με πολλά σχήματα, καλή άμυνα και επιλογές οι γηπεδούχοι, ξέφυγαν 37-21 στο 18’.

Στα επόμενα επτά λεπτά ο Πανιώνιος έπαιξε καλύτερη άμυνα πήρε σκορ από Μπατή και Ελονού και με επιμέρους 9-21 μείωσε 46-42 στο 25΄.

Το Περιστέρι ξεκόλλησε με δυο συνεχόμενα τρίποντα (Β. Μάντζαρης και Σκοτ), και με σερί 13-1 έφτασε να προηγείται πάλι με 16 (59-43 στο 28’). Η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε ισορροπημένη αλλά στα τελευταία λεπτά το Περιστέρι προηγήθηκε με 62-50.

Ακολούθησε το μεγάλο σερί του Πανιωνίου, ο οποίος πέρασε μπροστά (66-67) στο 36’ από τρίποντο του Γιαννόπουλου ενώ στη συνέχεια ξέφυγαν με 66-73 και ανέβασαν τη διαφορά στο +8 στο 39’ (67-75).

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 41-29, 62-50, 72-79

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Β. Μάντζαρης 8 (1), Κινγκ 3, Παπανικολάου 13 (1), Α. Μάντζαρης 2, Σκοτ 22 (5), Τσιάκος 6, Σένσλι 4, Λούμπι 4, Μότσνικ 10 (1).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μάρκοβιτς): Μακ Λίοντ 8, Αθανασούλας 3 (1), Ελονού 7, Γιαννόπουλος 13 (2), Αθηναϊου 3 (1), Μπατής 18 (2), Γιάνκοβιτς 6, Ιωάννου 7 (1), Σαρικόπουλος 12.

* Ο Τζούλιαν Σένσλι, επέστρεψε από τις ΗΠΑ που είχε άδεια και τέθηκε στη διάθεση του Πεδουλάκη.