Σάββατο 16 Οκτωβρίου 2010

Σούπερ "γκέλα" για την Γιουνάιτεντ!

Απρόσμενη "γκέλα" για την Μάνστεστερ Γιουνάιτεντ μέσα στο "Ολντ Τράφορντ". Οι "κόκκινοι διάβολοι", αν και προηγήθηκαν με 2-0 δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους και παραχώρησαν ισοπαλία 2-2 στην Γούστ Μπρομ. Στη 2η θέση "σκαρφάλωσε" η Αρσεναλ επικρατώντας 2-1 της Μπέρμιγχαμ, όπως και η Τότεναμ που έφυγε με το "διπλό" (1-2) στην έδρα της Φούλαμ.

Μέχρι σήμερα η "Αλμπιον" είχε μόνο ένα θετικό αποτέλεσμα στο "Ολντ Τράφορντ" τα τελευταία 30 χρόνια, την ισοπαλία 1-1 του 2005, στην οποία πέτυχε και το μοναδικό της γκολ από το 1981! Οι «μπέμπηδες» προηγήθηκαν με γκολ των Ερνάντες (5΄) και Νανι (25΄), αλλά μέσα σε 5 λεπτά στην επανάληψη, η Γουέστ Μπρομ ισοφάρισε, με γκολ του Τσόγι στο 55΄ κι ενώ μοιραίος είχε αποδειχτεί ο Εβρά στο 50΄ που πέτυχε... αυτογκόλ.

Οι «κανονιέρηδες» νίκησαν 2-1 την Μπέρμιγχαμ, με τον Νασρι στο 41΄ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι και τον Σαμακ στο 47΄ να διαμορφώνει το τελικό σκορ, μετά την ισοφάριση των φιλοξενούμενων στο 33΄ από τον Ζίγκιτς. Την κόκκινη κάρτα του διαιτητή αντίκρυσε στο 90΄ ο Ουίλσιρ για την ομάδα του Λονδίνου που δεν έχει ηττηθεί εντός έδρας από την Μπέρμιγχαμ εδώ και 53 χρόνια.

Με τους τρεις βαθμούς «απέδρασε» η Τότεναμ από την έδρα της Φούλαμ στο ντέρμπι του Λονδίνου, 2-1, χάρη στα γκολ των Παβλιουτσένκο (31΄) και Χάντλστοουν (64΄). Ο Καμαρά στο 30΄ είχε ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους που δεν κατάφεραν να συνεχίσουν τη θετική γι' αυτούς εντός έδρας παράδοση με τα «σπιρούνια» (5 ήττες, 3 ισοπαλίες τα τελευταία οκτώ χρόνια στην Πρέμιερ Λιγκ).

Ισόπαλο, 1-1, έληξε το ντέρμπι ουραγών, Γουλβς-Γουέστ Χαμ, ενώ πολύτιμο «τρίποντο» πέτυχε η Μπόλτον, 2-1, επί της Στόουκ Σίτι, με τον Κλάσνιτς να χαρίζει στο 90΄ τη νίκη στους γηπεδούχους και εν συνεχεία ν' αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα.