Σάββατο 16 Οκτωβρίου 2010

Κάθε λεπτό και γκολ!

Σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή της βαθμολογίας του κυπριακού πρωταθλήματος παρέμεινε η ΑΕΚ Λάρνακας. Η ομάδα του Κιτίου νίκησε με 3-2 τον ΑΠΟΠ σε ένας ματς όπου σημειώθηκαν τρία γκολ σε τρία λέπτα (72’-74’), έχοντας έτσι συγκλονιστικές ανατροπές. Η ΑΕΚ έτσι συνεχίζει να καταδιώκει την Ανόρθωση (έχει 13 πλέον βαθμούς), η οποία βρίσκεται στην κορυφή του πίνακα με 15 βαθμούς.

Το σόου του Γκρέγκορ Φαν Ντάικ, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, ήταν αυτό που οδήγησε τους γηπεδούχους στη νίκη. Ο Ολλανδός μέσος έκανε το 1-0 στο 15’ και πέτυχε το 2-0 με πέναλτι στο 26’. Το ματς όμως πήρε συγκλονιστική τροπή όταν αφού ο Ματού μείωσε στο 72’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι και στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Αλέκου ισοφάρισε σε 2-2. Ένα λεπτό όμως αργότερα (!) ο Φαν Ντάικ έκανε το 3-2, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΚ Λάρνακας-ΑΠΟΠ Κινύρας 3-2
(15’, 26’, 74’Φαν Ντάικ-72’ Ματού, 73’ Αλέκου)

Στο άλλο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα (19:00),ΑΕ Πάφου και ΑΕΛ έμειναν στο 2-2, ένα αποτέλεσμα που δεν ευνοεί καμία από τις δύο ομάδες οι οποίες βρίσκονται χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Ο Φρέντι έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους , όμως οι γηπεδούχοι πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας με γκολ των Ιβάνοφ (69’) και Ευθυμίου (83’).

ΑΕ Πάφου-ΑΕΛ 2-2
(69’ Ιβάνοφ, 83’ Ευθυμίου-43’ πεν. Φρέντι, 51’ Φρέντι)

ΑΕΠ: Παβλόφ, Μοδέστε, Μπούις, Κρούιτς, Σολάρι, Γιοβάνοβιτς (63' Μάρκες), Πούριε (57' Ιβανόφ), Ντιάγκο, Δημητρίου (80' Ευθυμίου), Καρέιρα, Σάντα Μαρία.

ΑΕΛ: Καϊρίνο, Τζούνιορ, Ντικουμάνα, Πάρπα, Φρέντι, Γαρπόζη, Νικολάου, Κέρκεζ, Ράσιακ (63' Γκονζάλες), Ουόν, Βάργκας (76' Ζε Βιτόρ).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πανίκος Καϊλής (Μ. Σωτηρίου, Χ. Σπανός)