Σάββατο 11 Δεκεμβρίου 2010

Ο νόμος της έδρας… 76-55

Εύκολο απόγευμα για τον ΠΑΟΚ που κέρδισε στον Πανελλήνιο, με 76-55, για την 8η αγωνιστική της Α1.
Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο όταν ο «δικέφαλος» προηγήθηκε 42-19 και οι «Ολυμπιονίκες» σημείωσαν 19 πόντους με το τραγικό 0/10 τρίποντα! Κορυφαίοι των νικητών οι Μάρσαλ,Ντόζιερ,ΜακΓκραθ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Πανελλήνιος στα τρία πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε έναν πόντο και το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 9-0 επτά λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον δικέφαλο να προηγείται 23-11 και τους παίκτες του Μαρκόπουλου να σκοράρουν πολύ εύκολα.

«Κλειδί» ήταν η απόδοση του Παπαδόπουλο, ο οποίος μέσα στο καλάθι άνοιγε διαδρόμους και έδινε ασίστ στους ελεύθερους συμπαίκτες του.

Ίδια εικόνα είχαμε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ εύστοχος στα τρίποντα, ο Πανελλήνιος δεν μπορούσε να ελέγξει το ρυθμό και η διαφορά ολοένα και αυξανόταν με γεωμετρική πρόοδο. Ο Γκετσέφσκι που αντικατέστησε τον Παπαδόπουλου στη θέση του σέντερ, έδωσε πολύτιμες λύσεις από το τρίποντο και στο τέλος του εικοσαλέπτου το σκορ είχε γίνει 42-19.

Ο Πανελλήνιος με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, βελτιώθηκε στην άμυνα και έριξε τη διαφορά από το -25 που ήταν η μέγιστη τιμή μέχρι και στο-15.

Αυτό ωστόσο ήταν το μοναδικό αν και ιδιαίτερα μικρό ξέσπασμα για τους φιλοξενούμενους. Ο ΠΑΟΚ δεν έχασε τη συγκέντρωσή του, έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο, τέλειωσε αιφνιδιασμούς και μετέτρεψε το ματς σε έναν υγιεινό περίπατο.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 42-19, 58-40, 76-55

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 15 (1), Αράπης, ΜακΓκραθ 12 (4), Αποστολίδης 6, Δέδας 6 (2), Ντόζιερ 15, Γκρέι 2, Παπαδόπουλος 10, Γιαννακίδης, Καλλές, Γκετσέφσκι 10 (2), Καλαμπάκας.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 7 (1), Μπέιλι 6 (2), Κράμπενχοφτ 15 (1), Καραθανάσης, Σκλάβος, Ούντριχ 6, Όστοϊτς 12, Κομποδιέτας, Τσακαλέρης 9 (3).