Δευτέρα 17 Ιανουαρίου 2011

Τη «φάγανε» τη Μίλαν

Θες να ναι «βουντού» των παικτών της Λάτσιο; Που μετά τη νίκη επί της Σαμπντόρια (1-0) περίμεναν πώς και πώς γκέλα της Μίλαν; Θες να ναι στη μέση ο Λεονάρντο που μετά την πρώτη του τεσσάρα στον πάγκο της Ίντερ, έψαχνε την ευκαιρία να πλησιάσει την «συμπολίτισσα»; Το ζήτημα είναι ότι οι «ροσονέρι» με το 1-1 στην έδρα της προτελευταίας Λέτσε, έδωσαν την αφορμή για να πάρει «φωτιά» το πρωτάθλημα της Ιταλίας.

Οι παίκτες του Αλέγκρι πριν τη σέντρα του αγώνα με τη Λέτσε ήξεραν ότι τα αποτελέσματα που είχαν προηγηθεί για 20η αγωνιστική, δεν άφηναν περιθώρια για στραβοπάτημα. Σπατάλησαν ωστόσο το πρώτο ημίχρονο. Στο 49ο λεπτό όμως, ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και απέβαλε το άγχος από τα πόδια των συμπαικτών του. Έλα όμως που οι παίκτες της Λέτσε δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Ένα τέρμα του Ολιβέρα στο 82ο λεπτό, έφερε τα πάνω-κάτω. Οι γηπεδούχοι πήραν έναν πολύτιμο βαθμό στη μάχη για την παραμονή αλλά από την άλλη, οι «ροσονέρι» είδαν τις Λάτσιο και Νάπολι να πλησιάζουν στους τέσσερις πόντους. Με αυτά και με αυτά το πρωτάθλημα της Ιταλίας πήρε ξανά «φωτιά».

Νωρίτερα, η Λάτσιο συνήλθε από το στραπάτσο της προηγούμενης αγωνιστικής, επικράτησε της Σαμπντόρια και «έπιασε» την Νάπολι στην δεύτερη θέση ενώ η Ρόμα φαίνεται ότι ξεπέρασε το θερμό επεισόδιο Τότι-Ρανιέρι και κατάφερε να αποδράσει από την δύσκολη έδρα της Τσεζένα με το τρίποντο.

Στα υπόλοιπα ματς, η Ουντινέζε παρέδωσε μαθήματα επιθετικού ποδοσφαίρου στην Τζένοα με τους Ντένις και Ντι Νατάλε να πρωταγωνιστούν στο τελικό 2-4. Αν και δυσκολεύτηκε, η Γιουβέντους επικράτησε της Μπάρι με 2-1 με γκολ των Ντελ Πιέρο και Ακουιλάνι. Νίκη-ανάσα πήρε η Μπρέσια και ο Μάριο Μπερέτα. Ο πρώην προπονητής του ΠΑΟΚ ήταν υπ' ατμόν αλλά με το σημερινό 2-0 επί της Πάρμα πήρε παράταση η παραμονή του στον πάγκο της ομάδας.