Δευτέρα 17 Ιανουαρίου 2011

Ξύπνησε…

Κατά διαστήματα μέσα στον μαραθώνιο του πρωταθλήματος Γαλλίας, η Μαρσέιγ… θυμάται ότι είναι η κάτοχος του τίτλου και αποδίδει σαν τέτοια. Μία τέτοια μέρα ήταν η σημερινή. Οι «Μασσαλοί» επικράτησαν 2-1 της Μπορντό στο «Βελοντρόμ» για την 20η αγωνιστική του Σαμπιονά και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Ένα εικοσάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν αρκετό για την ομάδα του Ντεσάν, ώστε να «κλειδώσει» ουσιαστικά το παιχνίδι. Στο 23ο λεπτό, ο Ζινιάκ, άνοιξε το σκορ και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, ο Μπραντάο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Από την μεριά της η Μπορντό το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 74ο λεπτό με πέναλτι του Μοντέστε για να διαμορφωθεί το τελικό 2-1.