Τετάρτη 26 Ιανουαρίου 2011

Έκλεισε θέση η Αρσεναλ

Το όνειρο της Ίπσουιτς κράτησε για μία ώρα! Η Αρσεναλ με τρία γκολ στο δεύτερο μέρος κέρδισε εντός έδρας με 3-0, ανέτρεψε την ήττα του πρώτου αγώνα και προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ. Για 61 λεπτά, η Ίπσουιτς κρατούσε το 1-0 του πρώτου αγώνα και το όνειρο για συμμετοχή στον τελικό του Λιγκ Καπ παρέμενε ζωντανό. Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο Μπέντνερ άνοιξε το σκορ για την Αρσεναλ και παράλληλα έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση των «κανονιέρηδων». Τρία λεπτά αργότερα ο Κονσιελνί έδινε σκορ τελικού για την ομάδα του Βενγκέρ, ενώ στο 77' ο Φάμπρεγας κλείδωσε τη νίκη και έτσι η Αρσεναλ θα διεκδικήσει τον τίτλο στον τελικό του Ουέμπλεϊ που θα γίνει στις 27 Φεβρουαρίου.

Το άλλο εισιτήριο θα διεκδικήσουν Μπέρμιγχαμ και Γουέστ Χαμ, με τα «σφυριά» να πηγαίνουν στο «Σεντ Άντριους» έχοντας το προβάδισμα από το 2-1 του πρώτου αγώνα στο Λονδίνο.

Αρσεναλ-Ίπσουιτς 3-0 (61' Μπέντνερ, 64' Κονσιελνί, 77' Φάμπρεγας)