Σάββατο 7 Απριλίου 2012

«Ψυχοβγάλτης» αλλά… στο κόλπο!!

«Ψυχοβγάλτης» αλλά… στο κόλπο!
Η Τσέλσι έβγαλε την ψυχή στους οπαδούς της, αλλά πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 επί της Γουίγκαν στο «Στάμφορντ Μπριτζ» με γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων! Έτσι, έφτασε στο -2 από την πρώτη τετράδα και άφησε τη Νιούκαστλ να βλέπει ξανά πλάτη, έχοντας το πλεονέκτημα στη μεταξύ τους ισοβαθμία! Συνέχισε τον κατήφορο η Λίβερπουλ που έμεινε στο 1-1 με την Άστον Βίλα στο «Άνφιλντ».

«Τριάρες» για Γουέστ Μπρομ και Φούλαμ επί των Μπλάκμπερν και Μπόλτον αντίστοιχα, με τα δεδομένα στην ουρά να μην αλλάζουν.

Η χαρά του… ουδέτερου το τελικό 2-2 της Νόριτς με την Έβερτον στο «Carrow Road».

Αναλυτικά τα παιχνίδια της 32ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ:

Τσέλσι - Γουίγκαν 2-1

Κάκιστη, χωρίς νεύρο, έκανε τη Γουίγκαν να πιστέψει στο… όνειρο, αλλά η Τσέλσι αποδείχθηκε εφτάψυχη! Με γκολ του Χουάν Μάτα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, οι «μπλε» επικράτησαν 2-1 των «λάτικς» στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και απέχουν μόλις δύο βαθμούς από την τέταρτη Άρσεναλ!
Οι Λονδρέζοι, έφτασαν πολύ κοντά στη «γκέλα», βλέποντας τον Ντιαμέ στο 82ο λεπτό να ισοφαρίζει το γκολ του οφσάιντ του Ιβάνοβιτς, αλλά η Νιούκαστλ που περίμενε «στραβοπάτημα» έμεινε με τη… γλύκα, βλέποντας τον Μάτα να σκοράρει στο φινάλε και να δίνει στην ομάδα του Ντι Ματέο το «τρίποντο»!
Α’ ημίχρονο:
Η κακή εμφάνιση στον επαναληπτικό των προημιτελικών του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στη Μπενφίκα, είχε και συνέχεια στο παιχνίδι πρωταθλήματος με τη Γουίγκαν. Οι «λάτικς» στάθηκαν περίφημα στον αγωνιστικό χώρο του «Στάμφορντ Μπριτζ», έδειξαν σχεδόν… ισοδύναμοι με τους «μπλε», έφτασαν στην περιοχή του Τσεχ αλλά έλειψε η καλή ευκαιρία που θα έφερνε καρδιοχτύπια στους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Ντι Ματέο ξύπνησαν περίπου στα μισά του πρώτου μέρους και στο 38’ έχασαν διπλή ευκαιρία με τους Μάτα και Ντρογκμπά που δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Αλ Χαμπσί.
Β’ ημίχρονο:
Ο Αλί Αλ Χαμπσί που μπορεί εύκολα να ισχυριστεί ότι αποτελεί έναν από τους πιο αδικημένους τερματοφύλακες στην Πρέμιερ Λιγκ, έκανε για ακόμη μια φορά επίδειξη των ικανοτήτων του και όσο περνούσε από το χέρι του, δεν επέτρεπε στους ποδοσφαιριστές της Τσέλσι να σκοράρουν! Το γκολ τελικά ήρθε για τους «μπλε» αλλά προκάλεσε αντιδράσεις για την ορθότητα της απόφασης του διαιτητή να δείξει σέντρα και να κατακυρώσει το 1-0! Ο Μπράνισλαβ Ιβάνοβιτς από μπαλιά του Μεϊρέλες έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο, ήταν σε θέση οφσάιντ. Δευτερόλεπτα μετά το γκολ, ο Ντι Σάντο έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όμως ο σκόρερ των Λονδρέζων με υπερένταση απομάκρυνε πάνω στη γραμμή. Στο 82’ και από το σουτ του Ντιαμέ, η άμυνα των «μπλε» δεν ήταν τόσο τυχερή και ο Τσεχ έμεινε εμβρόντητος βλέποντας τη Γουίγκαν να ισοφαρίζει! Η λύτρωση ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων από το πόδι του Χουάν Μάτα για το τελικό 2-1!
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Τσέλσι: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Νταβίντ Λουίζ, Κέιχιλ, Μπέρτραντ, Εσιέν (74’ Μίκελ), Μαλουντά (59’ Τόρες), Μεϊρέλες, Μάτα, Ντρογκμπά, Στάριτζ (83’ Καλού)
Γουίγκαν: Αλ Χαμπσί, Αλκαράζ, Κάλντουελ, Μπόις, Φιγκερόα, ΜακΚάρθι, Μαλόνεϊ, Μόσες, ΜακΆρθουρ (71’ Ντιαμέ), Μποσεζούρ (71’ Γουότσον), Ντι Σάντο (79΄Σάμον)

Λίβερπουλ - Άστον Βίλα 1-1

Το τελικό 1-1 με την Άστον Βίλα στο «Άνφιλντ» αναγκάζει τη Λίβερπουλ να συμβιβαστεί πλέον με την ιδέα της απουσίας από το Τσάμπιονς Λιγκ για δεύτερη σερί χρονιά. Οι «κόκκινοι», με τρία δοκάρια, πολλές χαμένες ευκαιρίες και παράπονα για τις διαιτητικές αποφάσεις, συνέχισαν τον… κατήφορο, αλλά τώρα μπορούν να τα ρίξουν και στην τύχη.

Μπόλτον - Φούλαμ 0-3

Με μεγάλο πρωταγωνιστή για ακόμα μία αγωνιστική τον Κλιντ Ντέμπσεϊ, η Φούλαμ έβαλε-με επιβλητικό τρόπο-τέλος στο σερί της Μπόλτον. Η ομάδα του Μάρτιν Γιολ επικράτησε με 3-0 στο «Ρίμποκ», υποχρεώνοντας τους «γουόντερερς» στην πρώτη τους ήττα μετά από τρία συνεχόμενα «τρίποντα».
Δύο γκολ σημείωσε ο Αμερικανός μεσοεπιθετικός που έφτασε με αυτόν τον τρόπο τα 15 στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ, ενώ ο Ντιαρά διαμόρφωσε στο 81’ το τελικό αποτέλεσμα.
Στους 42 βαθμούς έφτασαν οι Λονδρέζοι, την ίδια στιγμή που οι γηπεδούχοι παρέμειναν  στους 29 και μόλις στο +1 από τη γραμμή του υποβιβασμού!
Α’ ημίχρονο
Η Φούλαμ ήταν αυτή που έδειξε στα πρώτα λεπτά να πατά καλύτερα στο χορτάρι του «Ρίμποκ». Οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν από το ξεκίνημα τα ηνία του ματς, έχοντας την κατοχή της μπάλας, με την Μπόλτον να προσπαθεί να απειλήσει στην κόντρα.
Η εικόνα του ματς δεν άλλαζε, με τους Λονδρέζους να συνεχίζουν να πιέζουν και να βλέπουν να ακυρώνεται-σωστά-ως οφσάιντ το γκολ που πέτυχαν στο 29’ με τον Ντέμπσεϊ.
Ωστόσο ένα λεπτό αργότερα ο Αμερικανός βρήκε εκ νέου το δρόμο προς τα δίχτυα, δίνοντας με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ το προβάδισμα στην ομάδα του Μάρτιν Γιολ!
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στη συνέχεια να απαντήσουν, ωστόσο όχι μόνο δεν τα κατάφεραν αλλά είδαν ξανά στο 45’ τον εκπληκτικό Κλιντ Ντέμπσεϊ να νικά για δεύτερη φορά τον Μπόγκνταν, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με δύο γκολ διαφορά!
Β’ ημίχρονο
Με διάθεση να επιτεθεί από την αρχή ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος η Μπόλτον, χωρίς ωστόσο να βρίσκει ανοιχτούς διαδρόμους στην καλοστημένη αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων.
Οι γηπεδούχοι όσο περνούσε η ώρα αύξαναν την πίεση, ενώ από την άλλη οι αντεπιθέσεις της Φούλαμ έμοιαζαν ιδιαίτερα επικίνδυνες!
Μάλιστα, σε μία από αυτές ο Νταφ έφτασε μια ανάσα από ένα τρίτο τέρμα, αλλά ο Μπόγκνταν δήλωσε παρών διατηρώντας το 2-0.
Αυτό που δεν έκανε ο Νταφ το έκανε πάντως ο Ντιαρά, ο οποίος στο 81' διαμόρφωσε το τελικό 3-0!
Μπόλτον: Μπόγκνταν, Ρίκετς, Ριμ, Γουίτερ, Αλόνσο, Μιγιαΐτσι (46' Ιγκλς), Πράτλεϊ (46' Κ.Ντέιβις), Μ. Ντέιβις, Ρίο-Κόκερ, Πετρόφ, Ενγκόγκ (61' Κλάσνιτς)
Φούλαμ: Σβάρτσερ, Κέλι, Χιουζ, Χάνγκελαντ, Ρίισε, Νταφ (83' Φράι), Ντεμπελέ, Ντιαρά, Ρουίζ (73' Ετούχου), Κατσάνικλιτς (88' Τρότα), Ντέμπσεϊ

Γουέστ Μπρομ - Μπλάκμπερν 3-0

Μπορεί η Μπλάκμπερν να ήταν αυτή που είχε το κίνητρο, ωστόσο η Γουέστ Μπρομ δεν έδειξε διάθεση για… χάρες! Η ομάδα του Ρόι Χότζον επικράτησε με 3-0 των «ρόβερς», διατηρώντας τους για ακόμα μία εβδομάδα κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού!
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν  με το αυτογκόλ του Όλσον στο 7’ και στο δεύτερο μέρος «καθάρισαν» με τους Φορτουνέ (69’) και Ρίτζγουελ (85’).
Α’ ημίχρονο
«Φορτσάτοι» μπήκαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι, οι οποίοι από το πρώτο λεπτό ανέλαβαν την πλήρη πρωτοβουλία των κινήσεων! Χαρακτηριστικό είναι πως μέχρι το 7 οι «Baggies» είχαν κερδίσει τέσσερα κόρνερ και στο τελευταίο από αυτά ο Μάρτιν Όλσον έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της δικής του ομάδα, κάνοντας το 1-0 για το συγκρότημα του Ρό Χότζον!
Η εικόνα του ματς μετά το εικοσάλεπτο άλλαξε, με τη Μπλάκμπερν να παίρνει την κατοχή και να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο οι συνεχόμενες σέντρες και τα γεμίσματα στην περιοχή των γηπεδούχων δεν έφεραν αποτέλεσμα, με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου.
Β ‘ ημίχρονο
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος από εκεί που έμειναν στο πρώτο. Οι παίκτες του Στιβ Κιν μπήκαν δυνατά από το ξεκίνημα, είχαν την περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους, χωρίς πάντως να φανούν ιδιαίτερα επικίνδυνοι για τον Φόστερ.
Μέχρι το 65ο λεπτό οι δύο καλύτερες στιγμές ανήκαν στους «ρόβερς», ωστόσο οι προσπάθειες των Αγιεγκμπένι και Νταν δεν βρήκαν στόχο.
Ότι δεν μπορούσε να πετύχει η Μπλάκμπερν πάντως το έκανε εκ νέου η Γουέστ Μπρομ, όταν σε μια από τις ελάχιστες επισκέψεις της στα καρέ του Ρόμπινσον, ο Φορτουνέ έφερε το ματς στο 2-0!
Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έψαξαν με κάθε τρόπο την επιστροφή τους στο ματς, αλλά όχι απλά δεν τα κατάφεραν, αλλά είδαν και τον Ρίτζγουελ πέντε λεπτά πριν το φινάλε να διαμορφώνει το τελικό 3-0!
Γουέστ Μπρομ: Φόστερ, Όλσον, Ρίτζγουελ, Τζόουνς, ΜακΆλεϊ, Μουλούμπου, Μπραντ (83' Κοξ), Ντόρανς (88' Σχάρνερ), Άντριους, Οντεμβίγκι, Φορτουνέ (90'+1' Λονγκ)
Μπλάκμπερν: Ρόμπινσον, Μάρτιν Όλσον, Νταν, Ορ, Χάνλεϊ, Λόου (Φορμίκα), Πέντερσεν (78' Μοντέστ), Νταν, Ενζονζί, Αγιεγκμπένι, Χόιλετ

Νόριτς - Έβερτον 2-2

Ο Νίκιτσα Γέλαβιτς έκανε ό,τι ήθελε, όμως η Νόριτς είχε τον τρόπο να του χαλάει το πάρτι! Τα «καναρίνια» δεν… χαμπάριασαν από τις δύο φορές που ο Κροάτης επιθετικός έδωσε το προβάδισμα στην Έβερτον και με έγκαιρες απαντήσεις, πήρε το βαθμό μετά το εντός έδρας 2-2.
Αρχικά ο Χόσον στο 39’ και στη συνέχεια ο Χολτ στο 74’… έκοψαν τη φόρα των  «ζαχαρωτών», αναγκάζοντάς τα στην πρώτη απώλεια βαθμών μετά από δύο σερί νικηφόρα παιχνίδια.
Α’ Ημίχρονο
Όσο και αν ακούγεται παράξενο, τα δύο γκολ που σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο- ένα για κάθε ομάδα- δεν αντικατόπτριζαν την εικόνα της αναμέτρησης. Όσο ήσυχοι ήταν οι οπαδοί της Νόριτς, άλλο τόσο «άνοστο» ήταν το 45λεπτο.
Οι ρυθμοί άρχισαν να ανεβαίνουν από το 23’ και μετά, όταν ο Νίκιτσα Γέλαβιτς βρήκε δίχτυα και έδωσε το προβάδισμα στην Έβερτον. Ήταν η στιγμή, που η Νόριτς έπρεπε να ανοιχτεί και να πιέσει περισσότερο για τη γρήγορη ισοφάριση. Πράγματι, έπειτα από σκληρό δεκάλεπτο με δυνατά μαρκαρίσματα και πολλά φάουλ, οι νεοφώτιστοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με τον Χόσον στο 39’.
Β’ Ημίχρονο
Οι ισορροπίες άλλαξαν στο δεύτερο 45λεπτο. Η Έβερτον ανέβασε αισθητά την απόδοσή της, κέρδισε τη μάχη του κέντρου και με υπομονή επιχειρούσε να «ανοίξει» την αντίπαλη άμυνα. Στα μέσα του ημιχρόνου πήρε… και επίσημα τα ηνία, καθώς στο 61’ ξανά με τον Κροάτη επιθετικό ανέκτησε το προβάδισμα και αποδεκάτισε τους αντιπάλους.
Στον αντίποδα, η Νόριτς φάνηκε ανήμπορη να ακολουθήσει το ρυθμό των «ζαχαρωτών» και αδυνατούσε να αναπτυχθεί ορθολογικά. Χρειάστηκε, ωστόσο, μία καλή στιγμή για να… ξεφορτωθεί την μέχρι εκείνη τη στιγμή εικόνα της αποδεκατισμένης ομάδας και να τιμωρήσει ξανά την ομάδα του Μόγιες.
Στο 74’ ο πρώτος σκόρερ της στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ, Γραντ Χολτ, βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη! Ισοπαλία 2-2 και τέλος στο εντυπωσιακό σερί νικών της Έβερτον!
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων
Νόριτς: Ρούντι, Μάρτιν, Ντρέρι (75’ Νότον), Χολτ, Σέρμαν, Χούλαχαν (90+3’ Κροφτς), Φοξ (65’ Γουίλμπραχαμ), Μπένετ, Γουόρντ, Χόσον, Μπένετ
Έβερτον: Χάουαρντ, Χίμπερτ, Μπέινς, Γκίμπσον, Γιαγκέλκα, Γιέλαβιτς, Ντεστέν, Κέιχιλ (81’ Ανιτσέμπε), Νέβιλ (56’ Φελαϊνί), Γκεγιέ (46’ Κόλεμαν), Πίεναρ

πηγή: england365.gr