Δευτέρα 2 Φεβρουαρίου 2015

Την έλουσε κρύος ιδρώτας!!

Η Βιγιαρεάλ έγινε η μόνη που έβαλε δύο γκολ φέτος στο «Καμπ Νου» και η Μπαρτσελόνα τα βρήκε σκούρα. Με οδηγό τον Μέσι, οι «μπλαουγκράνα» τούμπαραν το ματς 3-2 και η Ρεάλ νιώθει ακόμη την ανάσα τους.

Την έλουσε κρύος ιδρώτας!
Ίδρωσε όμως δεν έκανε το λάθος η Μπαρτσελόνα! Παρότι η Βιγιαρεάλ αποδείχτηκε σκληρή για να πεθάνει στο «Καμπ Νου», οι «μπλαουγκράνα» γύρισαν το παιχνίδι με σκορ 3-2 και παρέμειναν στο -1 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.

Νωχελικό ξεκίνημα για τους Καταλανούς, που παρότι είχαν την μπάλα στα πόδια τους δεν είχαν ουσία στο παιχνίδι τους. Οι φιλοξενούμενοι, όπως ήταν αναμενόμενο, έπαιξαν με αντεπιθέσεις και στην πρώτη τους οργανωμένη προσπάθεια δικαιώθηκαν αφού ο δανεικός από την Ρεάλ Μαδρίτης, Ντένις Τσερίσεφ, πάγωσε το «Καμπ Νου» στο 30ο λεπτό. Το σοκ από το γκολ έκανε καλό στην Μπαρτσελόνα, που ξύπνησε και στρίμωξε για τα καλά την Βιγιαρεάλ. Η πίεση έφερε αποτελέσματα με τον Νεϊμάρ να κάνει το 1-1, με τη λήξη του ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Μαρσελίνο δεν το έβαλαν κάτω, εφαρμόζοντας τέλεια το πλάνο τους, «χτύπησαν» και πάλι, αυτή την φορά με τον Βιέτο στο 51ο λεπτό. Πριν καν σταματήσουν τα πανηγύρια οι «μπλαουγκράνα» βρήκαν την απάντηση με γκολ του Ραφίνια (53΄), που στάθηκε τυχερός μέσα στις κόντρες. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε γκάζωσε και η ολική ανατροπή έγινε δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Μέσι με εξαιρετικό πλασέ από το ύψος της περιοχής έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους. Το ματς άνοιξε, αφού η Βιγιαρεάλ ήταν αναγκασμένη να πιέσει αλλά η «Μπάρτσα» -διαμαρτύρεται για πεντακάθαρο πέναλτι που δεν της δόθηκε στο 65’ στον Νεϊμάρ- παρότι βρήκε χώρους δεν μπόρεσε να τελειώσει το παιχνίδι νωρίτερα.