Πέμπτη 1 Οκτωβρίου 2015

Facts & Figures για το ΠΑΟΚ-Ντόρτμουντ!

Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ δημοσίευσε στο επίσημο σάιτ της, διάφορα στοιχεία, μικρές λεπτομέρειες και στατιστικά στοιχεία αναφορικά με το αποψινό παιχνίδι με την Ντόρτμουντ.

Αναλυτικά τα όσα αναφέρει η ΠΑΕ ΠΑΟΚ:
#4 γερμανικές ομάδες έχει υποδεχθεί μέχρι τώρα ο ΠΑΟΚ για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Το ξεκίνημα έγινε με την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης για το Κύπελλο Κυπελλούχων της σεζόν 1981-82. Ο ΠΑΟΚ είχε ηττηθεί στην πρώτη αναμέτρηση με 2-0, αλλά με δύο γκολ του Γιώργου Κωστίκου πήγε το ματς στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι όπου έχασε την πρόκριση με 5-4. Ακολούθησε η αναμέτρηση με την Μπάγερν Μονάχου για το Κύπελλο UEFA την σεζόν 1983-84 και το 0-0 στην Τούμπα. Στο Μόναχο ο ΠΑΟΚ κράτησε το 0-0 στα 120 λεπτά και ακολούθησε πάλι διαδικασία πέναλτι με τον Δικέφαλο να μένει εκτός με σκορ 9-8. Στις 24 Νοεμβρίου 2005 ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε για τους “δοκιμαστικούς” ομίλους του Κυπέλλου UEFA τηνΣτουτγάρδη, από την οποία ηττήθηκε με 2-1. Τελευταία κόντρα με γερμανική ομάδα ήταν το 2013-14 για τα προκριματικά του Champions League με τηνΣάλκε, όπου ο Δικέφαλος ηττήθηκε με 3-2 στην Τούμπα.

#12 ομάδες έχει αντιμετωπίσει ο ΠΑΟΚ στις τέσσερις μέχρι τώρα συμμετοχές του στο Europa League και όλες προέρχονται από διαφορετικές χώρες. Αυτή τη σεζόν, όμως, θα βρει για δεύτερη φορά αντίπαλο από την Ρωσία μπροστά του, ενώ θα προσθέσει ακόμη δύο νέες χώρες στην ιδιότυπη αυτή λίστα (Γερμανία – Αζερμπαϊτζάν).

#12 αγώνες έχει δώσει ο ΠΑΟΚ εντός έδρας για τους ομίλους του Europa League στις τέσσερις συμμετοχές του και η συγκομιδή του είναι 6 νίκες – 4 ισοπαλίες – 2 ήττες με τον συντελεστή των γκολ να βρίσκεται στο 20-12 για τον Δικέφαλο.

#10 ματς εντός έδρας χωρίς ήττα για τους ομίλους του Europa League είχε ο ΠΑΟΚ μέχρι την περσινή περίοδο και το σερί έσπασε στην αναμέτρηση της Τούμπας με την Φιορεντίνα που επικράτησε με 1-0 και ακολούθησε η ήττα από την Γκινγκάμπ.

#6 ποδοσφαιριστές του φετινού ρόστερ του Δικεφάλου έχουν αγωνιστεί στο Γερμανικό Πρωτάθλημα. Ο λόγος για τους Αλέξανδρο Τζιόλη (Βέρντερ Βρέμης 2009), Στέλιο Μαλεζά (Φορτούνα Ντίσελντορφ 2012-2014), Ρικάρντο Κόστα (Βόλφσμπουργκ 2007-2010), Γιώργος Τζαβέλλας (Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2010-2012), Ρόμπερτ Μακ (2010-2014) και Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ ( Μπάγερ Λεβερκούζεν 2001-2006). O Κόστα μάλιστα κατάφερε την σεζόν 2008-2009 να κατακτήσει την Bundesliga.

#1 συνάντηση παλαιών συμπαικτών θα έχουμε στο γήπεδο της Τούμπας. Ο Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ θα συναντήσει τον Γκανζάλο Κάστρο, με τον οποίο συνυπήρξαν στο Λεβερκούζεν από το 2004 έως και το 2006. Ο Ιλκάι Γκιντογκάν δεν ταξίδεψε στην Τούμπα και έτσι δεν θα έχει την ευκαιρία να βρεθεί με τον παλιό του συμπαίκτη στην Νυρεμβέργη, Ρόμπερτ Μακ , με τον οποίο αγωνίστηκε στο πλευρό του για δύο χρόνια (2009-2011).
*Πηγή: metrosport.gr*