Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου 2015

Πόρτο προς την κορυφή!!

Πόρτο προς την κορυφή (video)

Την «καυτή» ανάσα της Πόρτο αισθάνεται πλέον η Σπόρτινγκ, καθώς οι «Δράκοι» επικράτησαν 2-0 της Μαδέιρα και πλησίασαν στην κορυφή.

Δύο βαθμούς από την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ Λισαβώνας βρίσκεται η Πόρτο από το βράδυ της Τετάρτης, καθώς νίκησε (πολύ) εύκολα με 4-0 τη Μαδέιρα σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση και έφθασε τους 27 με την τρίτη σερί νίκη της.

Από τα μέσα του πρώτου μέρους κλείδωσε ουσιαστικά το «τρίποντο» η ομάδα του Λοπετέγκι. Με τους Ερέρα (12’), Μπραχίμι (14’) και Κορόνα (22’) να «σκοτώνουν» τους γηπεδούχους σε έντεκα λεπτά μέσα. Οι φιλοξενούμενοι δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα, αν και έμειναν με δέκα από το 74’ και μετά με τον Οσβάλντο να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα, με τον διαιτητή να τιμωρεί το επικίνδυνο παίξιμο, διότι ο Ιταλός πάνω στον Μοντέιρο των γηπεδούχων με τις τάπες σε διεκδίκηση της μπάλας. Ο Ντανίλο Περέρα έβαλε απλά το… κερασάκι στην τούρτα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με σκαστή κεφαλιά.