Δευτέρα 11 Ιανουαρίου 2016

Μισός… πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός!!

Μισός… πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός!

Ένας μέτριος Παναθηναϊκός, με τον Φελντέιν να ήταν ο μοναδικός που το… πήρε σοβαρά, νίκησε 73-67 την Κηφισιά στο ΟΑΚΑ, έκανε το 13/13 στην Α1 και έτσι αναδείχθηκε πρωταθλητής χειμώνα!

Απόλυτος πρωταθλητής χειμώνα ο Παναθηναϊκός!

Χωρίς να εντυπωσιάσουν ιδιαίτερα με την εμφάνισή τους, οι «πράσινοι» νίκησαν 73-67 την Κηφισιά στο ΟΑΚΑ και έτσι ολοκλήρωσαν με το απόλυτο (13-0) τον πρώτο γύρο της Α1.

Κορυφαίος για το «τριφύλλι» ήταν ο Φελντέιν με 21 πόντους, ενώ οι Φώτσης και Χαραλαμπόπουλος είχαν από 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από την ομάδα των βορείων προαστίων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ελ-Αμίν με 13 πόντους.

Το μοναδικό «μελανό» σημείο της αναμέτρησης ήταν ο τραυματισμός του Νίκου Παππά, στη γάμπα, με αποτέλεσμα να μην αγωνιστεί καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο.

Πολύ νωθρό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στην αναμέτρηση. Οι «πράσινοι» είχαν αργό τέμπο και κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο, έδωσαν την ευκαιρία στην Κηφισιά να διατηρεί ένα σταθερό προβάδισμα (7-10) από νωρίς. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς όχι μόνο δεν διορθώθηκαν, αλλά η ομάδα των βορείων προαστίων έφτασε στο +7 (12-19) με πρωταγωνιστή τον Κασελάκη, ενώ έκλεισε την περίοδο προηγούμενη 22-14.

Ο Κασελάκης έστειλε την Κηφισιά στο μέγιστο +9 (14-23) στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως ο Παναθηναϊκός με την πίεσή του στην άμυνα και με μπροστάρη τον Φώτση, μείωσε στο καλάθι τη διαφορά στα μισά (25-27). Όμως, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η επιπολαιότητα των παικτών του Τζόρτζεβιτς… επανήλθε και αυτό βοήθησε τους φιλοξενούμενους να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι 34-32.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να… κόψει τα αστεία. Αρχικά, οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα (37-35) και με την πεντάδα των Ραντούλιτσα, Φώτση, Χαραλαμπόπουλου, Φελντέιν και Καλάθη να δουλεύει υποδειγματικά και στις δύο πλευρές του παρκέ, έτρεξαν ένα σερί 11-0 (και επιμέρους σκορ 16-1) για το +13 (48-35). Πλέον, το «τριφύλλι» είχε βάλει το… νερό στ’ αυλάκι, με το τέλος της τρίτης περιόδου να το βρίσκει με το +15 (57-42).

Το μομέντουμ του ματς είχε περάσει στον Παναθηναϊκό και με την Κηφισιά να είχε χάσει την ανταγωνιστικότητά της, οι «πράσινοι» συντηρούσαν τη διαφορά τους σε διψήφιο αριθμό (62-48) μέχρι τα μισά. Στη συνέχεια η χαλάρωση των παικτών του Τζόρτζεβιτς έδωσε το… ελεύθερο στους φιλοξενούμενους για ένα 7-0 (62-55), με τη διαφορά να κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα στα εναπομείναντα λεπτά και τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 73-67.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-34, 57-42, 73-67

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Χαραλαμπόπουλος 11 (1), Παππάς 3 (1), Γκιστ 8 (1), Καλάθης 4, Παπαγιάννης 2, Πάβλοβιτς, Γιάνκοβιτς 5 (1), Φώτσης 12 (2), Ραντούλιτσα 5, Φελντέιν 21 (5), Διαμαντίδης 2, Κούζμιτς.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 4, Κασελάκης 11 (2), Χογκ 12 (2), Σμιθ 10, Ελ-Αμίν 13, Χατζηνικόλας 1, Γκίκας 4, Πόποβιτς, Σταμάτης, Χρυσικόπουλος3 (1), Σπυριδωνίδης, Γλυνιαδάκης 9.