Πέμπτη 22 Απριλίου 2010

Πέρασε από την Κυψέλη ο Άρης 73-65 τον Πανελλήνιο

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Άρης, με 73-65 επί του Πανελληνίου σε εξ αναβολής αγώνα για την 24η ημέρα του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ. Οι «κίτρινοι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, στο πρώτο δεκάλεπτο, ισορρόπησαν με την λήξη του ημιχρόνου (36-36). Ο Πανελλήνιος ξέφυγε με 5 πόντους με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά ο Άρης με καλή άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση επικράτησε τελικά με 65-73.

1ο δεκάλεπτο: 0-7, 14-10, 26-21.
2o δεκάλεπτο: 30-28, 32-33, 36-36.
3o δεκάλεπτο: 44-44, 50-48, 57-52.
4ο δεκάλεπτο: 57-57, 60-67, 65-73.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 8 (2), Χαραλαμπίδης 6 (1), Καλαϊτζής 2, Οουενς 3, Οστοϊτς 4, Πέτρουλας, Κομποδιέτας 5 (1), Μπλάκνεϊ 18 (3), Κολώκας, Ντέιβις 4, Βουγιούκας 15.
ΑΡΗΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Κλαρκ 6 (2), Μάιλς 14 (1), Ουόλς 15 (3), Ρίτσαρντσον 11 (1), Ντικούδης 1, Σκορδίλης 2, Πάουνιτς 4, Κακιούζης 13 (2), Μπάρλος 7 (1).