Παρασκευή 30 Απριλίου 2010

Φουλ-αμ με Φορλάν για τελικό!

http://www.gazzetta.gr/media/k2/items/cache/9c8bf3b18069f0df112b690bec63115b_L.jpg?1272566386?1272566386?1272566386Όταν η μπάλα... έκαιγε ο Φορλάν το πήρε πάνω του και έστειλε την Ατλέτικο στο Αμβούργο. Η νίκη της Λίβερπουλ (2-1) ήταν χωρίς αντίκρισμα, όμως το Νησί πανηγυρίζει για το αουτσάιντερ, την Φούλαμ! Λίβερπουλ-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-1 (44' Ακουιλάνι 95' Μπεναγιούν / 102' Φορλάν)

Άλλον περίμεναν στο νησί για τον τελικό και άλλος πήγε! Η Λίβερπουλ λύγισε στο Άνφιλντ και ο Φορλάν χρειάστηκε μόλις μία φάση για να δείξει την μεγάλη του κλάση και να στείλει την Ατλέτικο στον τελικό! Οι Άγγλοι από την μεριά τους προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς με διάφορες αλχημείες ενώ η Ατλέτικο ήταν σαφώς καλύτερη στην παράταση και κυρίως στο Β' μέρος της.

Φούλαμ-Αμβούργο 2-1 (70' Ντέιβις, 75' Γκέρα-22' Πέτριτς)

Την μεγαλύτερη, τουλάχιστον ως τώρα, στιγμή της ιστορίας της ζει η Φούλαμ! Οι Λονδρέζοι ανατρέποντας ακόμη μία φορά τα προγνωστικά, απέκλεισαν το Αμβούργο και προκρίθηκαν στον τελικό του Europa League, που θα διεξαχθεί στο... Αμβούργο. Το 0-0 του πρώτου ημιτελικού τα άφηνε όλα ανοιχτά για τη ρεβάνς και η εκληκτική εκτέλεση φάουλ του Πέτριτς στο 22ο λεπτό έδινε στους Γερμανούς σαφές προβάδισμα. Οι Αγγλοι, όμως, όπως και στους προηγούμενους γύρους της διοργάνωσης, δεν τα παράτησαν και πέτυχαν τη μεγάλη ανατροπή, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό.

Ο Ντέιβις ήταν αυτός που ισοφάρισε στο 70' με σουτ μετά από πολύ ωραία ατομική προσπάθεια και με την ορμή από αυτό το γκολ, η Φούλαμ έφτασε και σε δεύτερο! Συγκεκριμένα, στο 76' υπήρξε μια αδράνεια στην άμυνα του Αμβούργου και ο Γκέρα με σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-1, το οποίο παρέμεινε μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης, με τον Ρόι Χόντγκσον, τους παίκτες του και τους οπαδούς στις εξέδρες να πανηγυρίζουν έξαλλα την τεράστια επιτυχία τους.