Τρίτη 28 Δεκεμβρίου 2010

Πύρρειος νίκη των Μάβερικς

Πέμπτη συνεχόμενη νίκη πέτυχαν οι Μάβερικς, επικρατώντας των Θάντερ στην Οκλαχόμα, αλλά έχασαν με τραυματισμό τον Ντιρκ Νοβίτσκι. Στις 5 νίκες διεύρυναν το σερί τους και οι Ρόκετς ενώ οι Μπόμπκατς νίκησαν τους Πίστονς στο ντεμπούτο του Πολ Σίλας στον πάγκο τους. Ο Ερικ Γκόρντον με 6 τρίποντα "εκτέλεσε" τους Κινγκς για λογαριασμό των Κλίπερς.
Πέντε διαδοχικές νίκες και 17 στα τελευταία 18 ματς μετρούν οι Μάβερικς αλλά ο τραυματισμός του Ντιρκ Νοβίτσκι μετρίασε τη χαρά της νίκης στην Οκλαχόμα. Ο Γερμανός σούπερ-σταρ αναγκάστηκε να εγκαταλείψει τον αγώνα στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου λόγω τραυματισμού στο δεξί γόνατο, αλλά σύμφωνα με μαρτυρίες συμπαικτών του, στο ημίχρονο τους καθησύχασε ότι δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό. Ο Νοβίτσκι πρόλαβε να πετύχει 13 πόντους ενώ πρώτος σκόρερ των Μαβς ήταν ο Κέιρον Μπάτλερ με 21. Ο Κέβιν Ντουράντ... περιορίστηκε στους 28 για τους Θάντερ.
Με τον Ζακ Ράντολφ να πετυχαίνει 15 από τους 21 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, τον Ρούντι Γκέι να προσθέτει 18 και τον Τόνι Αλεν να αγγίζει ένα ασυνήθιστο triple-double (14π., 8ρ., 6κλ.) οι Γκρίζλις νίκησαν τους Ράπτορς οι οποίοι είχαν για ακόμη μία φορά σε πολύ καλή βραδιά τον Λίνας Κλέιζα (22π. με 10/16 ε.π.).
Ο Ερικ Γκόρντον ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας ευστοχώντας σε 6 τρίποντα και με 31 πόντους στο σύνολο ήταν ο πρωταγωνιστής της νίκης των Κλίπερς στο Σακραμέντο. Η ομάδα του Λ.Α. που είχε ξεκινήσει τη σεζόν με 0-11 εκτός έδρας, μετρά τρεις σερί νίκες μακριά από το Staples Center ενώ οι Κινγκς υπέστησαν 8η σερί ήττα και είναι η ομάδα με το χειρότερο ρεκόρ (5-23).
Ο ΛαΜάρκους Ολντριτζ πήρε τους Μπλέιζερς από το χέρι και με 26 πόντους (10 στην 4η περίοδο) τους οδήγησε στη νίκη μέσα στη Γιούτα. Ο Ντέρον Ουίλιαμς έκανε ό,τι μπορούσε (31π.) αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα του ματς. Με πολυφωνία στην επίθεση (Μάρτιν 20π., Μπατίερ 15π., Μπρουκς 15π.) οι Ρόκετς επιβλήθηκαν των Ουίζαρντς κι έφτασαν τις 5 συνεχόμενες νίκες.
Ο Πολ Σίλας έκατσε για πρώτη φορά στον πάγκο των Μπόμπκατς εκτελώντας χρέη υπηρεσιακού τεχνικού και είδε την ομάδα του να αποδίδει πολύ καλό μπάσκετ και να επικρατεί των Πίστονς. Ο DJ Ογκούστιν πέτυχε 27 πόντους και ο Στέφεν Τζάκσον 23 για τους νικητές.
Μινεσότα Τίμπεργουλβς - Νιου Ορλεανς Χόρνετς 113-98
Μέμφις Γκρίζλις - Τορόντο Ράπτορς 96-85Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ - Ντάλας Μάβερικς 93-103
Νιου Τζέρσεϊ Νετς - Ορλάντο Μάτζικ 88-104
Σάρλοτ Μπόμπκατς - Ντιτρόιτ Πίστονς 105-100