Σάββατο 15 Ιανουαρίου 2011

Ίκαρος Καλλιθέας-Άρης 64-62

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στη νίκη αφού προηγήθηκαν χάρη σε 4 σερί πόντους του Σλούκα στις τελευταίες φάσεις του αγώνα, όμως τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, υποχρεώνοντας τους "κίτρινους" να χάσουν πολύτιμο έδαφος

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ αφού στο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 10-10. Σ' εκείνο το σημείο ο Μπράουν κατάφερε με προσωπικές ενέργειες να δώσει προβάδισμα με 14-10 στον Άρη, όμως η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Τόμπσον που πήρε τον Ίκαρο στις πλάτες του και κατάφερε να ισοφαρίσει με 6 συνεχόμενους πόντους. Ο Αμερικάνος ήταν αυτός που έφερε στο +3 τους Καλλιθεάτες, πριν ο Μπορόβνιακ διαμορφώσει το 21-20 του δεκαλέπτου.

Όπως και στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τόμπσον ήταν αυτός που έπαιρνε όλες τις πρωτοβουλίες για τον Ίκαρο, τον οποίο κράτησε αρχικά κοντά στο σκορ, πριν ο Καλαμπόκης με την ευστοχία του στις βολές φέρει στο +6 την ομάδα του που με τον Πετροδημόπουλο κατάφερε να πάρει προβάδισμα μέχρι και με 7 πόντους (36-29) πριν τελειώσει το ημίχρονο με σκορ 38-34.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα του Άρη στο Β' μέρος, αφού γρήγορα επέστρεψε από το -6 (40-34 με βολές του Τόμπσον). Οι Ταπούτος και Χατζηβρέττας με τα τρίποντά τους ισοφάρισαν σε 42-42 και ο φουριόζος Μπράουν έδωσε δύο φορές προβάδισμα στην ομάδα του (42-44 και 45-46). Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν παρασύρθηκαν από τον καλό ρυθμό που πήγε να δημιουργήσει ο Άρης. Βελτιώθηκαν αμυντικά και με τους ΜακΆλρνεϊ-Τόμπσον προηγήθηκαν με 55-52 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι "κίτρινοι" ανέκαμψαν στην αρχή της τελευταίας περιόδου και κατάφεραν για 4 λεπτά να μην δεχθούν πόντο, κάνοντας ένα μίνι-σερί 0-4 που τους έδωσε προβάδισμα με 56-55. Το παιχνίδι ήταν κλειστό και καλάθια δεν έμπαιναν εύκολα, αλλά ο Ίκαρος βρήκε τρόπο να διασπάσει την άμυνα του Άρη και να κάνει ένα 4-0 με τους Τόμπσον και Φαλέκα που του έδωσε την πρωτοπορία στο σκορ με 59-56 3' πριν το τέλος.

Ο Ίκαρος διατήρησε το προβάδισμα ως το τελευταίο λεπτό του αγώνα. Ο Ταπούτος όμως μείωσε με βολές σε 59-58, πριν ο Χάρις κάνει το 61-58. Την κατάσταση στα χέρια του πήρε σ' εκείνο το σημείο ο Κώστας Σλούκας που με 4 συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα με 62-61 στον Άρη 30'' πριν τη λήξη. Ο ΜακΆλαρνεϊ όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με 15'' για τη λήξη σημείωσε τρίποντο που έκανε το 64-62. Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, αφού στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων ο Σλούκας δεν κατάφερε να ευστοχήσει, με αποτέλεσμα ο Ίκαρος να πάρει τη σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-34, 55-52, 64-62

Ίκαρος (Λυκογιάννης): Χάρις 8, Αγαδάκος 2, Φαλέκας 2, Καράμπουλας, Πολυτάρχου 2, Τόμπσον 21, Καλαμπόκης 12, ΜακΆλαρνεϊ 14 (4), Κερασοβίτης, Κατούφας, Πετροδημόπουλος 2, Κράσιτς 1

Άρης (Ντρούκερ): Μπράουν 10, Ντάνστον 8, Ταπούτος 9 (1), Τάκερ 8, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 4 (1), Χαραλαμπίδης 6, Σκορδίλης, Κουμπούρας, Μπορόβνιακ 11, Χρυσικόπουλος, Σλούκας 6