Σάββατο 15 Ιανουαρίου 2011

Κορυφή με... ιδρώτα!

Παρότι έδωσε ελπίδες στην Γουλβς στο τελευταίο 20λεπτο, εντούτους, η Μάντσεστερ Σίτι σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας επικρατώντας εντός έδρας με το εντυπωσιακό 4-3!Η αντίπαλος του Άρη στους 32 του Europa είδε τον Μιλίγιας να βάζει μπροστά στο σκορ την Γουλβς από το 12' λεπτό, όμως τα αδέρφια Τουρέ και ο Τέβες πήραν την κατάσταση στα χέρια τους! Ο Κόλο ισοφάρισε στο 40' και τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Αργεντινός έγραψε το 2-1 ενώ στο 54' ο Γιάγια Τουρέ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους «πολίτες». Ολα έδειχναν πως τελείωσαν στο 66', όταν και ο Τέβες έκανε το 4-1 όμως οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το ματς. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ντόιλ ευστόχησε από την άσπρη βούλα και στο 86' ο Ζούμπαρ μείωσε σε 4-3 κάνοντας το ματς ντέρμπι! Η Γουλβς πίεσε για την ισοφάριση, όμως η Σίτι-με την οποία ξεκίνησε ο Τζέκο-κράτησε το τρίποντο και ανέβηκε στην κορυφή έστω και με τρία παιχνίδια περισσότερα από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που παίζει την Κυριακή!

Μάντσεστερ Σίτι-Γουλβς 4-3 (40' Κ. Τουρέ, 49', 66' Τέβες, 54'. Γ. Τουρέ - 12' Μιλίγιας, 68' πεν. Ντόιλ, Ζούμπαρ 86')

Η σύνθεση της Σιτι: Χαρτ, Ζαμπαλέτα, Κομπανί, Κ. Τουρέ (51' Λέσκοτ), Κολάροφ, Τζόνσον (84' Σίλβα), Μπάρι, Ντε Γιόνγκ, Γ. Τουρέ, Τζέκο, Τέβες (81' Μίλνερ)