Σάββατο 15 Ιανουαρίου 2011

ΠΑΟΚ-Καβάλα 92-55

"Γεμάτος" ΠΑΟΚ σε άδειο γήπεδο
Στο κεκλεισμένων των θυρών κλειστό της Πυλαίας, Ο ΠΑΟΚ δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβληθεί της Καβάλας και να επιστρέψει στις νίκες μετά την ήττα στη Ρόδο από τον Κολοσσό. Πάτησε από την αρχή του γκάζι ο Δικέφαλος και δεν το άφησε μέχρι το τέλος.
Ετσι κρίθηκε
Τι και να δεν είχε τη βοήθεια του κόσμου του; Η απόδοση του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο σχεδόν άγγιξε το άριστα. Στην άμυνα, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου κατάφερε να “κλειδώσει” όλα τα ατού της Καβάλας ενώ στην επίθεση βρήκε πολλές λύσεις τόσο από τους ψηλούς (Γκεσέφσκι, Παπαδόπουλος), όσο και από τους περιφερειακούς. Η ψαλίδα της διαφοράς άνοιξε νωρίς (14-5, 18-11) και διευρύνθηκε ακόμη περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν έφτασε ακόμη και τους 20 πόντους (41-21).
Εφόσον θα θεμέλια της νίκης είχαν ήδη μπει, ο ΠΑΟΚ δεν είχε καμία διάθεση για γκρεμίσει ότι έχτισε. Με την ίδια συνέπεια και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Δικέφαλος συντήρησε άνετα το προβάδισμά του (50-32, 64-44) και έφτασε άκοπα στη νίκη αφού η Καβάλα, με μεγάλη αδυναμία στα ριμπάουντ και στο σκοράρισμα, δεν μπόρεσε να αντιδράσει ουσιαστικά ποτέ.
Το αστέρι
Πρώτος μεταξύ ίσως ο Τοντόρ Γκεσέφσκι. Χωρίς να πάρει πολλά λεπτά συμμετοχής, ο Σκοπιανός φόργουορντ ήταν άκρως αποδοτικός τελειώνοντας το πρώτο ημίχρονο με 15 πόντους και χωρίς να χάσει σουτ. Συνολικά,είχε 18 πόντους. Απογοήτευση
Αλλιώς μας είχε συνηθίσει στο φετινό πρωτάθλημα η Καβάλα του Δημήτρη Πρίφτη. Το μαχητικό πνεύμα όμως και η ομαδικότητα πήγαν περίπατο στον αγώνα της Πυλαίας. Σχόλιo
Στην έδρα του, έστω και χωρίς τον κόσμο του, ο ΠΑΟΚ παρουσιάζεται αξιόπιστος. Σιγά-σιγά η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου βρίσκει χημεία και η λογική λέει ότι σταδιακά θα ανεβάζει και άλλο την απόδοσή του. Η Καβάλα είχε μία κακή παρένθεση. Τα δεκάλεπτα: 22-13, 46-27, 68-49, 92-55