Τετάρτη 5 Ιανουαρίου 2011

Ηρακλης-ΑΕΚ 68-72

Οι Αμερικανοί της είχαν… τζετ λαγκ, αλλά ο Δήμος Ντικούδης σήκωσε στις πλάτες του την ΑΕΚ και με 21 πόντους την οδήγησε σε σπουδαία νίκη, 72-68, επί του Ηρακλή στο «Ιβανώφειο», ξεφεύγοντας από τις τελευταίες θέσεις του πίνακα. Καθοριστική και η συμβολή των Καστλ και Δορκοφίκη. Σε δύσκολη θέση οι «κυανόλευκοι».

Ο αγώνας…

Η ΑΕΚ μπήκε εξαιρετικά στο ματς πετυχαίνοντας τους πρώτους επτά πόντους του αγώνα (0-7) και φτάνοντας γρήγορα σε διψήφια διαφορά (2-12) με πρωταγωνιστές τους Καστλ και Δορκοφίκη που είχαν από πέντε πόντους. Οι γηπεδούχοι με την ώθηση του κόσμου τους, που δεν γέμισε μεν το Ιβανώφειο αλλά δημιούργησε «ζεστή» ατμόσφαιρα, κατάφεραν βελτιώνοντας την άμυνά τους να επιστρέψουν στο ματς και να προηγηθούν για πρώτη φορά στο ματς στα μέσα της δεύτερης περιόδου (23-22). Οι «κυανόλευκοι» έφτασαν και στο +4 (32-28), αλλά η «Ένωση» απάντησε με οκτώ αναπάντητους πόντους και έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα τριών πόντων (35-38) και τον Δήμο Ντικούδη να κάνει τη διαφορά με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ο Λαρισαίος πάουερ φόργουορντ-παρά την κακή μέρα των σαφώς επηρεασμένων από το γεγονός ότι μόλις την Τρίτη έφτασαν στην Ελλάδα Γκράντι και Μακ-συνέχισε να οδηγεί την ΑΕΚ, που έφτασε στο +10 (37-47) μετά από τέσσερα λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και παρά τις αγωνιστικές τους αδυναμίες κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο και να αρχίσουν την τέταρτη με τρίποντα από Δεμερτζή και Μπόουλντιν πλησιάζοντας αρχικά σε απόσταση βολής (54-57), εν συνεχεία ισοφαρίζοντας (57-57) και λίγο αργότερα περνώντας μπροστά με 58-57 ολοκληρώνοντας ένα σερί 10-0. Η ΑΕΚ με τρίποντο του Πάτρικ Σπαρκς δύο λεπτά πριν το τέλος πέρασε μπροστά (65-68), ενώ ένα ακόμη τρίποντο του Μάκη Νικολαΐδη «σφράγισε» τη νίκη της «Ένωσης».

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 35-38, 51-57, 68-72.

Ηρακλής (Ντάρκο Ρούσο) Μπόουλντιν 9, Δεμερτζής 7 (6 ριμπ., 5 ασίστ), Παπανικολόπουλος 13, Αγγελακόπουλος 3, Τζάζβιν 9, Πέτροβιτς 10, Δέσπος 4, Εϊτουταβίτσιους 3, Λαμπρόπουλος 10 (10 ριμπ.).

ΑΕΚ (Μηνάς Γκέκος): Καστλ 15, Νικολαΐδης 11, Παπανικολάου 2, Μακ 4, Ντικούδης 21 (9 ριμπ.), Δορκοφίκης 12 (8 ριμπ.), Καλλινικίδης (8 ριμπ.), Σπαρκς 6, Γκράντι 1.

Γήπεδο: Ιβανώφειο

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Αφεντουλίδης, Γεωργιάδης.