Τετάρτη 5 Ιανουαρίου 2011

Aρης-Μαρούσι 86-63

Έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Μπόμπι Μπράουν αλλά και τον Πι Τζέι Τάκερ ο Άρης πήρε άνετη νίκη στο Αλεξάνδρειο κόντρα στο Μαρούσι, 86-63, για τη 10η αγωνιστική της Α1. Οι «κίτρινοι» αν και μπήκαν μουδιασμένα στο παιχνίδι, τελικά κατάφεραν να επικρατήσουν άνετα και να ξεκινήσουν με θετικό αποτέλεσμα τις υποχρεώσεις του για το 2011. Σερί 24-0 (!) έτρεξαν στην πρώτη περίοδο οι παίκτες Ντρούκερ, με δικό τους 13-0 απάντησαν στη δεύτερη οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι ωστόσο στη συνέχεια φάνηκαν ανήμποροι να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο. Κακή η αμυντική λειτουργία του συλλόγου των βορείων προαστίων που δεν πήρε αυτά που ήθελε από τον Ντένις Κλεμέντε στο ντεμπούτο του, παρά μόνο στην τελευταία περίοδο που όλα είχαν καθοριστεί. Μπράουν και Τάκερ κορυφαίοι για τους γηπεδούχους, ο Μπάγκαριτς ξεχώρισε για το Μαρούσι.Τα δεκάλεπτα: 26-10, 38-29, 59-46, 86-63

Άρης (Σαρόν Ντρούκερ): Μπράουν, Ντάνστον, Ταπούτος, Τάκερ, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας, Χαραλαμπίδης, Σκορδίλης, Κουμπούρας, Μπορόβνιακ, Χρυσικόπουλος, Σλούκας

Μαρούσι (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Μπόγιτς, Νοέας, Μπάγκαριτς, Ακεψιμαΐδης, Χουέρτας, Χαριτόπουλος, Γκαγκαλούδης, Βαβάτσικος, Κλεμέντε, Κογιαντίνοβιτς, Σιαμανδούρας, Κόμματος

Γήπεδο: Αλεξάνδρειο

Διαιτητές: Σπυρίδωνος Λεωνίδας, Σώμος Νίκος, Σταματόπουλος Κωνσταντίνος

Κομισάριοι: Τσούλης Κωνσταντίνος, Παπαγεωργίου Μιχάλης