Τετάρτη 5 Ιανουαρίου 2011

«Έσπασε» το ρόδι ο ΠΑΟΚ

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πήρε ο ΠΑΟΚ με σκορ 77-66 επί του Ηλυσιακού, για την 10η αγωνιστική. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μπήκε «υπνωτισμένος» στην πρώτη περίοδο, ωστόσο στο υπόλοιπο του αγώνα έδειξε την ανωτερότητά του. Για τους φιλοξενούμενους πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Μαρσαλ και Δέδας, ενώ από την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη ξεχώρισε ο Αλέξης Κυρίτσης.Το ματς

Το πρώτο προβάδισμα της αναμέτρησης ήταν για τον ΠΑΟΚ, δια χειρός Γκρέι. Ο Ηλυσιακός απάντησε με δυο τρίποντα των Μπάξτερ και Γούεμπ, τα οποία έκαναν το 6-4 (είχε μεσολαβήσει καλάθι από τον Ντόζιερ). Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ισοφάρισε σε 6-6 με τον Γκρέι, ωστόσο οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-0 διαμόρφωσαν το 14-6, ακριβώς στα μισά της πρώτης περιόδου. Το παιχνίδι συνεχίστηκε σε αυτόν το ρυθμό, δηλαδή, τον Ηλυσιακό να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ, διατηρώντας παράλληλη τη διαφορά. Τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες έκανε η ευστοχία των παικτών του Κώστα Φλεβαράκη, οι οποίοι είχαν 5/8 τρίποντα και το σκορ να είναι 24-17.

Η δεύτερη περίοδος ανήκει ολοκληρωτικά στον ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και με ένα σερί 5-0 στα πρώτα τρία λεπτά έκαναν το 24-22. Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έφερε το ματς στα ίσα (30-30) και ένα λεπτό αργότερα πήρε το προβάδισμα με 33-35, για δεύτερη φορά με το 0-2 της πρώτης περιόδου. Το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ να είναι 37-43 υπέρ του ΠΑΟΚ και αυτό να αποτυπώνεται και στην στατιστική, καθώς οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου υπερτερούσαν σε όλους τους τομείς.

Όπως έκλεισε το δεύτερο δεκάλεπτο έτσι ξεκίνησε και το τρίτο. Πολύ καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στο παρκέ, οι οποίοι αυξάνανε συνεχώς τη διαφορά. Όσο περνούσε η ώρα και ο Ηλυσιακός δεν απειλούσε, ο ΠΑΟΚ τρία λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού έφερε τη διαφορά στο +16 (41-57), που ήταν και η μέγιστη τιμή της. Έτσι οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έθεσαν γερά τις βάσεις για τη νίκη, με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 47-62.

Ο ΠΑΟΚ στην τελευταία περίοδο πήγε τη διαφορά ακόμα και στο +18, «έσβησε» τις μηχανές και το παιχνίδι πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα. Αυτό πήγε να εκμεταλλευτεί ο Ηλυσιακός, ο οποίος μείωνε συνεχώς, από εκείνο το σημείο και έπειτα, για να φέρει το ματς στο -8 (61-69). Εντούτοις, αυτό δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη, καθώς οι Θεσσαλονικείς με τρίποντου Γκρέι έκαναν το 61-72 και ουσιαστικά «καθάρισαν», με το «ροζ φύλλο» να πηγαίνει δίκαια στον ΠΑΟΚ με σκορ 66-77.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-43, 47-62, 66-77  Ιλισιακός (Φλεβαράκης): Καρύδας, Γουέμπ 11 (3/8τρίπ., 4ασ., 4λ.), Κυρίτσης 14 (2τρίπ., 5λ.), Χατζής 9 (1), Παπαντωνίου (3λ.), Τόντιτς 2, Κασελάκης 4, Μπάξτερ 13 (2τρίπ., 5ασ.), Γαλιώτος 4 (7ρ.), Πρόγουλε 8, Γκραντ 1ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 19 (5/9δίπ., 2/4τρίπ., 3/4β., 3ρ., 3ασ., 9κλ., 5λ.), Αποστολίδης 7 (1τρίπ., 7ασ.), Δέδας 14 (4/5τρίπ.), Ντόζιερ 4, Γκρέι 16 (1τρίπ., 5ρ., 3ασ.), Παπαδόπουλος 10, Γιαννακίδκης, Γκετσέφσκι 7 (7ρ.), Καλαμπάκας