Κυριακή 9 Ιανουαρίου 2011

Μείωσε στον πόντο και περιμένει…

Μια προσωπική ενέργεια του Μπαϊκαρά και ένα ωραίο γκολ ήταν αυτό που έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» στην εστία του Μαράμα, ο οποίος μέχρι το 59’ έμοιαζε ανίκητος. Οι γηπεδούχοι, στο τελευταίο παιχνίδι του Γιάννη Νταλακούρα, έχασαν πολλές με αρνητικό πρωταγωνιστή τον Θεοδωρίδη, ο οποίος στο 9’ έχασε πέναλτι, ενώ στο 35’ είχε δοκάρι. Ο έμπειρος μέσος, πήρε το αίμα του πίσω και με εκπληκτικό σουτ στο 81’ και διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.

Κοντά στο γκολ έφτασαν και οι φιλοξενούμενοι όμως το σουτ του Δημήτρη στο 71’ κατέληψε στο οριζόντιο δοκάρι. Ο ίδιος παίκτης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Πλέον τα «καναρίνια» μείωσαν στον έναν βαθμό από τον ΠΑΣ και περιμένουν στραβοπάτημα των Ηπειρωτών την Δευτέρα με τον ΟΦΗ.

Εκπληκτικό παιχνίδι έγινε και στην Φυλή. Η Καλλιθέα προηγήθηκε 0-2 στο πρώτο ημίχρονο με τέρματα των Καραδήμου και Μαρουκάκη, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν χάρη σε γκολ των Κατσίκη και Ζαχαρόπουλου με πέναλτι. Η ολική ανατροπή έγινε στο 89’ με γκολ του Μουστόγιαννη.

Σπουδαία νίκη έκανε ο Εθνικός στον Εύοσμο, κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα. Ο Περέιρα, ο οποίος μετά από καιρό ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα πέτυχε το γκολ μόλις στο 8’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Παράλληλα ανατροπή έκανε ο Λεβαδειακός, ο οποίος αν και στο πρώτο ημίχρονο βρισκόταν πίσω στο σκορ απο τον Ιωνικό, χάρη σε τέρμα του Ντε Φαρία στην εκπνοή του ημιχρόνου, ανέτρεψε το σκορ χάρη σε γκολ των Μπάρκογλου (46’) με πέναλτι και Ντιμπαλά (64’).

Στα Τρίκαλα η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα, επικράτησε 1-0 χάρη σε τέρμα του Κοντογουλίδη στο 85’. Το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής ολοκληρώνεται με τις αναμετρήσεις Πιερικός – Πανθρακικός (18:00) και το μεγάλο ντέρμπι ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ (19:00).