Τρίτη 22 Φεβρουαρίου 2011

Ζωντανός ο Άρης 73-78 την Μπουντιβέλνικ

¨Αρης μπορεί να βρέθηκε στο -15 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-27) αλλά στο δεύτεορ έπαιξε ως... Άρης και επικράτησε μέσα στο Κίεβο της Μπουντιβέλνικ με 73-78 και παρέμεινε ζωντανός στην υπόθεση πρόκριση στα προημιτελικά του EuroCup.

Ο Άρης θέλησε να χτυπήσει στην ταχήτυτα και το κατάφερε με τους Τάκερ και Μπράουν, προηγούμενος με 0-3 και 4-7 στο τρίτο λεπτό. Η Μπονυτιβέλνικ από την άλλη θέλησε νε εκμεταλλευτεί τον Άντριου Μπετς και έτσι άλλαξε την ροή του αγώνα μιας και προηγήθηκε με 15-9, κρατώντας και στην άμυνα τον Άρη άποντο για περίπου τρία λεπτά.

Οι Ουκρανοί προηγήθηκαν ακόμα και με 7 πόντους (18-11), πριν ο Άρης μειώσε σε 20-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Με ένα σερί 5-0 ο Άρης πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (20-19) στο 13ο λεπτό αλλά κάπου εκεί άρχισε να δείχνει και πάλι το κακό του πρόσωπο, σε άμυνα και επίθεση. Η Μπουντιβέλνικ έκανε ένα σερί 8-0 και προηγήθηκε με 28-19, με τον Άρη να μένει άποντος για τρία λεπτά. Η διαφορά έφτασε στους δέκα (30-20 με τον Άρη να μειώνει χάρη στον Μπράουν σε 30-24.

Αλλά οι Ουκρανοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα και κατάφεραν να κάνουν ένα επιμέρους σερί 12-3 για να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 42-27. Ο ¨Αρης μπήκε... μεταμορφωμένος στην τρίτη περίοδο, με έναν σεληνιασμένο Πι Τζέι Τάκερ ο οποίος έκανε τα πάντα, σκοράροντας, κερδίζοντας ριμπάουντ και παίζοντας άμυνα. Οι «κίτρινοι» έπαιξαν εκπληκτική άμυνα, έκλεισαν διαδρόμους, κάλυψαν τα κενά και κράτησαν τους Ουκρανούς χωρίς πόντου για περίπου πέντε λεπτά.

Έτσι με ένα σερί 12-0 ο Άρης μείωσε σε 42-39 ενώ λίγο αργότερα με «γκολ-φάουλ» του Ταπούτου πέρασε μπροστά στο σκορ (43-44), κάνοντας την μεγάλη ανατροπή με ένα σερί 17-1. Προσωρινά οι Ουκρανοί προηγήθηκαν με 47-44 και με 53-48 με απίστευτα τρίποντα του Κις, με τον Άρη να μειώνει σε 53-50 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, Τάκερ, Μπράουν και Ταπούτος έδωσαν στον Άρη το ξέσπασμα πυο ήθελε για να κάνουν ένα σερί 11-0 για να προηγηθούν με 58-65 δτο 35΄και 30".

Η Μπουντιβέλνικ μείωσε προσωρινά σε 64-67 στο 37΄και 40" αλλά οι «κίτρινοι» έδειξαν... ολύμπια ψυχραιμία για να προηγηθούν με 69-74 στο 39ο λεπτό με καλάθι του Μπράουν. Η Μπουντιβέλνικ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την αστοχία των «κιτρίνων» από την γραμμή των βολών αλλά Χαραλαμπίδης και Τάκερ είχαν 4/4 και έτσι ο Άρης πήρε την νίκη με 73-78.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 42-27, 53-50, 73-78.

ΜΠΟΥΝΤΙΒΕΛΝΙΚ:  Κις 17 (3), Μόρλει 12, ουίλσον 6, Ικοβλέφ 3 (1), Στεφανίσιν, Ζαμπιρτσένκο 5 (1), Σπένσερ 5 (1), Ανισίμοφ 4, Αγκαφόνοφ 12 (2), Μπετς 9.

ΑΡΗΣ: Μπράουν 24 (2), Ταπούτος 16 (3), Χατζηβρέττας 9 (3), Χαραλαμπίδης 8, Μπορόβνιακ 2, Σλούκας, Τάκερ 15 (15ρ.), Τόμας 4.