Πέμπτη 28 Απριλίου 2011

Άστραψε και βρόντηξε!

Βρέθηκαν να χάνουν με διαφορά εννέα πόντων τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, αλλά «άστραψαν» και «βρόντηξαν» στο τέλος. Η Θάντερ επικράτησε 100-97 των Νάγκετς στην Οκλαχόμα και με 4-1 προκρίθηκε στα ημιτελικά της Δύσης, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή της σειράς Μέμφις Γκρίζλις-Σαν Αντόνιο Σπερς (3-2). Ο Κέβιν Ντουράντ ισοφάρισε το ρεκόρ του στα play-offs πετυχαίνοντας 41 πόντους, ανάμεσά τους και τους τελευταίους εννέα της ομάδας του.

Ο σούπερ σταρ των γηπεδούχων έδωσε προβάδισμα με δύο βολές 46’’ πριν το τέλος, ο Σερζ Ιμπάκα έκανε την ένατη τάπα του στο ματς πάνω στον Νενέ Ιλάριο, ο Ντουράντ πέτυχε ένα ακόμη καλάθι αμέσως μετά, ενώ στην εκπνοή ο Τάι Λόσον απέτυχε να στείλει το ματς στην παράταση αστοχώντας σε τρίποντο για τους «σβόλους».

Δωδεκάλεπτα: 25-28, 50-50, 72-76, 100-97.

Θάντερ: Ντουράντ 41, Γουέστμπρουκ 14, Χάρντεν 12, Πέρκινς 11 (9 ριμπ.), Μέινορ 9, Σεφολόσα 8, Μοχάμεντ 2, Κόλισον 2, Ιμπάκα 1, Κουκ.

Νάγκετς: Αφλάλο 15, Μάρτιν 14 (10 ριμπ.), Λόσον 13, Φέλτον 13, Γκαλινάρι 11, Σμιθ 8, Τσάντλερ 8, Νενέ 8 (9 ριμπ.), Χάρινγκτον 5, Άντερσεν 2.