Πέμπτη 26 Μαΐου 2011

Ο ΠΑΟΚ 1-0 τον Άρη

Ο ΠΑΟΚ με κορυφαίους τους Ντόζιερς, Γκετσέφσκι και Μάρσαλ έκανε το 1-0 στην σειρά των αγώνων με τον Άρη επικρατώντας με 76-74. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ουσιαστικοί και εκμεταλλεςύτηκαν τα λάθη των φιλοξενουμένων. Ο Σλούκας προσπάθησε να στείλει τον αγώνα στην παράταση αλλά αστόχησε στην εκπνοή.

Άσχημο και νευρικό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες, μιας και οι επιλογές τους ήταν... τραβηγμένες και άστοχες. Έπρεπε να περάσουν περίπου δύο λεπτά για να σκοράρει ο ΠΑΟΚ με το «φόλοου» του Ντόζιερ μετά το άστοχο λέι απ του Κρίστμας. Ο ΠΑΟΚ χάρη στον Ντόζιερ έδειχνε να ξεπερνάει τις απουσίες των Μάρσαλ και Γκετσέφσκι προηγούμενος με 10-6. Ο Άρης αντέδρασε με τον Μπάβτσιτς και κατάφερε μέσα σε ένα σερί 10-0 μέσα σε τρία λεπτά και ένα εκπληκτικό τρίποντο στην εκπνοή από το κέντρο του Χατζηβρέττα να προηγηθεί με 10-16 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο ο Άρης έδειχνε να έχει τον έλεγχο, ο Μάρσαλ χρειάστηκε χρόνο για να προσαρμοστεί και οι "κίτρινοι" προηγήθηκαν με 16-21 στο 13΄και 40΄΄ χάρη στον Μπράουν. Η είσοδος του Γκετσέφσκι άλλαξε τα δεδομένα για τους γηπεδούχους, ο Μάρσαλ ανέβηκε επιθετικά ενώ από την άλλη λύσεις δεν υπήρχαν. Αποτέλεσμα αυτού ένα 15-4 του ΠΑΟΚ που του έδωσε προβάδισμα επτά πόντων (36-29), πριν το 36-31 του πρώτου ημιχρόνου. Ο Άρης στην τρίτη περίοδο μείωσε γρήγορα σε 36-35 και διατηρήθηκε κοντά στο σκορ κυρίως χάρη στον Μπράουν, ενώ ο ΠΑΟΚ δεν είχε λύσεις από τους Μάρσαλ κια Γκετσέφσκι όπως στο πρώτο μέρος. Με τρίποντο του Μπράουν οι "κίτρινοι" ισοφάρισαν σε 43-43 στο 24΄και 30" με τον Μπάβτσιτς να κάνει ένα λεπτό αργότερα το 45-47, ενώ με τρίποντο του Χαραλαμπίδη η διαφορά πήγε στους τρεις (47-50). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με τον Ντόζιερ και με ένα σερί 7-0 προηγήθηκε με 54-50. Ο Χαραλαμπίδης όμως με νέο "μπάζερ μπίτερ" κράτησε τον Άρη σε απόσταση αναπνοής (54-53). Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε από νωρίς στην τέταρτη περίοδο με 65-57 στο 35ο λεπτό με τον Γκόντα να θέλει να γίνει ο πρωταγωνιστής μιας και χρέωσε με αυστηρότητα τον Μάρσαλ με τεχνική ποινή. Αυτό έδωσε στον Άρη το δικαίωμα να πλησιάσει σε 65-62 με πέντε πόντους του Χατζηβρέττα, ενώ με τον Σλούκα ισοφάρισε σε 65-65 στο 35΄και 30''. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει με 74-71 στο 39ο λεπτό, όμως ο Άρης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη μιας και με απίστευτο τρίποντο του Μπάβτσιτς ισοφάρισε σε 74-74, μόλις 16 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Μάρσαλ κέρδισε φάουλ από τον Χατζηβρέττας στα πέντε δευτερόλεπτα κάνοντας με δύο βολές τρο 76-74. Ο Σλούκας θέλησε να γίνει ο... ήρωας ισοφαρίζοντας αλλά το λέι απ ήταν άστοχο, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 1-0.

ΠΑΟΚ: Μάρσαλ 17 (1), Κρίστμας 5, Αποστολίδης 4 (1), Δέδας 6 (2), Στίγγερς 4, Ντόζιερ 17, Μπούλιαν 2, Γιαννακίδης 5 (1), Καλλές 1, Γκετσέφσκι 15 (1).

ΑΡΗΣ: Μπράουν 24 (3), Ταπούτρος 1, Κινγκ 7, Χατζηβρέττας 10 (1), Κασίροφ 2, Μπάβτσιτς 12 (2), Σλούκας 11 (1).