Κυριακή 22 Μαΐου 2011

Φινάλε με 3άρα για την Ίντερ, αποχαιρέτησε με 4άρα η Μπάρι

Με... τριάρα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στη φετινή Serie A η Ίντερ, επικρατώντας με 3-1 της Κατάνια. Επιβλητική νίκη και για την ουραγό Μπάρι που αποχαιρέτησε την κατηγορία... σκορπίζοντας με 4-0 τη Μπολόνια εκτός έδρας.

Τα ματς των 19:00GR δεν είχαν ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον, με τις ομάδες να θέλουν απλά να κλείσουν τη χρονιά αφήνοντας θετικές εντυπώσεις.

Η Ίντερ έκανε το... καθήκον της και πηγαίνει στον τελικό του Coppa Italia με ανεβασμένη ψυχολογία. Οι «νερατζούρι» επικράτησαν με 3-1 της Κατάνια στο Τζουζέπε Μεάτσα, με τον Πατσίνι να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, σημειώνοντας δύο γκολ στο 15` και το 48`. Ο Ναγκατόμο έκανε 3 τα τέρματα της ομάδας του στο 63`, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο σκορ με τον Λεντέσμα τρία λεπτά αργότερα.

Αντίθετα, η άλλη φιναλίστ του θεσμού, Παλέρμο, γνώρισε εντός έδρας ήττα με το ίδιο σκορ από την Κιέβο. Ο Νοτσερίνο έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ στο 15ο λεπτό, αλλά ο Πελισιέρ έφερε το ματς στα ίσα στο 41`. Κονστάντ (67`) και Πουλτσέτι (80`) χάρισαν με τα γκολ τους στο δεύτερο ημίχρονο τη νίκη στους φιλοξενουμένους.

Έχοντας «αποχαιρετήσει» τη μεγάλη κατηγορία ως ουραγός, η Μπάρι... φύλαξε το καλύτερο για το τέλος, συντρίβοντας με 4-0 την Μπολόνια εκτός έδρας. Χατ τρικ για τους νικητές πέτυχε ο Γκραντόλφο (28`, 47`, 54), ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Χούσεκλεπ στο 78`.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής:

Μπολόνια-Μπάρι: 0-4 (28`, 47`, 54` Γκραντόλφο, 78` Χούσεκλεπ)
Μπρέσια-Φιορεντίνα: 2-2 (18` Έντερ, 86` Ακάρντι - 2` Βάργκας, 75` Τσέρτσι)
Κάλιαρι-Πάρμα: 1-1 (55` αυτ. Φέλτσερ - 34` Μποζίνοφ)
Τζένοα-Τσεζένα: 3-2 (6`, 19` Φλόρο Φλόρες, 45`+ Παλάσιο - 49` πέν. Μπογκντάνι, 86` Χιμένεθ)
Ίντερ-Κατάνια: 3-1 (15`, 48` Πατσίνι, 63` Ναγκατόμο - 66` Λεντέσμα)
Παλέρμο-Κιέβο: 1-3 (15` Νοτσερίνο - 41` Πελισιέρ, 67` Κονστάντ, 80` Πουλτσέτι)
Γιουβέντους-Νάπολι (21:45)
Λέτσε-Λάτσιο (21:45)
Ρόμα-Σαμπντόρια (21:45)
Ουντινέζε-Μίλαν (21:45)