Παρασκευή 6 Μαΐου 2011

Έτοιμος να βάλει και το 6ο στο ...Καλάθη!!

Με πρωταγωνιστή τον Νικ Καλάθη, ο Παναθηναϊκός νίκησε 77-69 τη Σιένα στον 1ο ημιτελικό του F4 της Ευρωλίγκα και πέρασε στον τελικό της Κυριακής, όπου θα διεκδικήσει το 6ο ευρωπαϊκό του στέμμα!
Έτοιμος να βάλει και το 6ο στο ...Καλάθη!
Αντίπαλός του στον τελικό θα είναι η νικήτρια του 2ου ημιτελικού, ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (22:00). Ο τελικός θα γίνει το απόγευμα (17:30) της Κυριακής.
Στον 1ο ημιτελικό, ο οποίος είχε πολύ ξύλο εντός παρκέ και μεγάλη ένταση, ο Παναθηναϊκός ζορίστηκε πολύ στο πρώτο ημίχρονο μέχρι να περάσει μπροστά, ωστόσο από το 18΄ και μετά οδήγησαν το σκορ και έφτασαν χωρίς ιδιαίτερο άγχος στη νίκη, με τον εξαιρετικό Καλάθη να αναδεικνύεται MVP της αναμέτρησης και τους έμπειρους Μπατίστ, Φώτση, Διαμαντίδη να τον πλαισιώνουν. Ο τελευταίος, παρότι δεν τα πήγε καλά στο σκοράρισμα, μοίρασε 9 ασίστ και έδιξε την κλάση του στο τελευταίο 10λεπτο, όταν χρειάστηκε να βάλει τη σφραγίδα του στο ματς.
Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος στο 1ο δεκάλεπτο πρόλαβε να κάνει 6 λάθη, να χάσει 7 αμυντικά ριμπάουντ (ισάριθμα επιθετικά πήρε η Σιένα, ενώ οι πράσινοι κανένα!) και να κάνει μόλις 7 σουτ εντός παιδιάς (19 η Σιένα!). Κι αν αναλογιστεί κανείς και το ξύλο που έπαιζε η Σιένα (οι διαιτητές ....ντρέπονταν να σφυρίξουν όλα τα φάουλ), το 17-21 του 10ου λεπτού, μάλλον κέρδος ήταν για τον Παναθηναϊκό, που προς στιγμή βρέθηκε και στο -5 στο 6΄ (8-13). Στο διάστημα αυτό από πλευράς Παναθηναϊκού το σκορ το τράβηξαν Σάτο (6 πόντους), Φώτσης και Καλάθης (από 4), ενώ εκτός ρυθμού ήταν ο Διαμαντίδης, προφανώς επηρεασμένος από τη γαστρεντερίτιδα που τον ταλαιπώρησε τις προηγούμενες μέρες.
Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε χειρότερα, καθώς μέχρι το 12΄ ο Παναθηναϊκός δεν σκόραρε και συνέχιζε να χάνει τα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα η Σιένα να ξεφύγει με 7 (17-24). Κάπου εκεί, οι τρεις αλλαγές ...πακέτο του Ομπράντοβιτς (μία από αυτές η αντικατάσταση του Διαμαντίδη) άλλαξαν λίγο τα δεδομένα. Οι πράσινοι έσφιξαν την άμυνα, άρχισαν να εκμεταλλεύονται τη φθορά της Σιένα στα φάουλ (από 3 Λαβρίνοβιτς και Ράκοβιτς) και στο 17:20 πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με τρίποντο του Φώτση (32-30). Πλέον, φάνηκε πως το νερό άρχισε να μπαίνει στο αυλάκι, ο Παναθηναϊκός στο 19:20 έφτασε στο +5 (39-34) με τον -μόλις- πρώτο πόντο του Διαμαντίδη (1/2 βολές) και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 40-36.
Συνολικά, στο πρώτο μέρος η Σιένα είχε διπλάσια ριμπάουντ (26-13 και μάλιστα με 13 επιθετικά απέναντι στα μόλις 2 του Παναθηναϊκού), περισσότερα σουτ εντός παιδιάς (35-22), αλλά και περισσότερα λάθη (10-7) και φάουλ (17-11), παρότι οι διαιτητές Μιτχάνα (Ισπανία), Ζιεμπλίτσκι (Πολωνία) και Λοτερμόσερ (Γερμανία) σφύριζαν με ιταλικά κασκόλ. Το σκορ από τον Παναθηναϊκό οδηγούσαν οι Καλάθης, Φώτσης (από 8π.), ενώ από τη Σιένα ο Λαβρίνοβιτς (7).
Στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός ξέφυγε προς στιγμήν με 6 (42-36 στο 21΄), αλλά μετά ...ξέχασε κατά πού πέφτει το καλάθι, καθώς ξανάγραψε ...γκολ στο 26΄ με βολή του Καλάθη. Πάντως, στο διάστημα αυτό η άμυνά του κρατούσε γερά και η Σιένα επίσης δεν έβρισκε σκορ (1/10 σουτ ο Παναθηναϊκός στο πρώτο 6λεπτο, 1/9 η Σιένα). Όταν, δε, οι πράσινοι ξαναβρήκαν σκορ, πάλι με τον κορυφαίο Καλάθη και με βοήθειες από τον Μπατίστ, η διαφορά άρχισε να διευρύνεται για να φτάσει σε διψήφιο αριθμό στο 28΄ (49-38). Κι όλα αυτά χωρίς τον Διαμαντίδη!
Το τρίποντο του Φώτση έφερε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή (+12) στο 29΄ (52-40). Η αναλαμπή της Σιένα με ένα 5-0 μείωσε στους 7, ενώ το 3ο δεκάλεπτο έληξε με τον Παναθηναϊκό στο +9 (56-47) και τον τελικό να ...πλησιάζει.
Πλέον, η εμπειρία των παικτών του Ομπράντοβιτς έπρεπε να μιλήσει και αυτό έγινε. Και μίλησε ο Διαμαντίδης, όταν ο Χέρστον βάλθηκε να κρατήσει τη Σιένα στο παιχνίδι. Το πρώτο τρίποντο του αρχηγού στο 58-52 ξαναέστειλε τη διαφορά στους 9 στο 32΄ (61-52) κι όσο κι αν η Σιένα δεν ήθελε στη συνέχεια να τα παρατήσει ...ούτε κι ο Παναθηναϊκός την παράταγε την πρόκριση. Με τον Διαμαντίδη να μπαίνει και στο σκοράρισμα πέρα από την οργάνωση (μοίρασε 9 ασίστ!) και τον Καλάθη να τα κάνει ...όλα (και άμυνα και επίθεση), οι πράσινοι κράταγαν τη διαφορά στα επίπεδα των 7-11 πόντων (62-55 στο 33΄, 68-57 στο 36΄, 72-65 στο 38΄), πριν ο Ράκοβιτς μειώσει στους 5 στα 80" πριν τη λήξη.
Πάντως, αυτή ήταν και η τελευταία αναλαμπή της μαχητικής Σιένα, η οποία σήκωσε επιτέλους "λευκή πέτσέτα", μέχρι το τελικό 77-69.
Τα δεκάλεπτα: 17-21, 40-36, 56-47, 77-69.
Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 5 (1), Μπατίστ 16 (5/5 δίπ., 7 ριμπάουντ), Φώτσης 14 (2), Σάτο 6 (1), Νίκολας 3 (1), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8 (9 ασίστ), Βουγιούκας 6, Καλάθης 17 (6/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ).
Σιένα (Σιμόνε Πιανιτζιάνι): ΜακΚάλεμπ 7, Ζήσης 4, Χέρστον 12 (2), Καραρέτο 2, Ράκοβιτς 10, Λαβρίνοβιτς 7 (1), Καουκένας 13 (1), Ρες, Ακιντέλε 4, Γιάριτς, Στόουνρουκ 4 (1), Μος 6.