Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου 2011

«Δύο στα δύο» για Γιούβε, έχασε η Λάτσιο!!

πηγή: theplayer.gr

Κάτι αλλάζει στη Γιουβέντους... Τα περσινά κάκιστα αποτελέσματα δείχνουν να μένουν στο παρελθόν καθώς η «γηραιά κυρία» συνέχισε νικηφόρα στη Serie A, επικρατώντας με 1-0 στην έδρα της Σιένα. Εντός έδρας ήττα για τη Λάτσιο του Σισέ, 2-1 από τη Τζένοα, στην Ουντινέζε το ντέρμπι με τη Φιορεντίνα.

Η Γιουβέντους έχει ως στόχο το πρωτάθλημα και δείχνει πως αρχίζει να βρίσκει το μέταλο που χρειάζεται για να επιτευχθεί ο στόχος. Μπορεί το ματς μέσα στη Σιένα φαινομενικά να ήταν εύκολο, αλλά αυτό δεν αποδείχθηκε και χρειάστηκε ένα γκολ του Αλεσάντρο Μάτρι στο 54ο λεπτό για να δώσει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Κόντε.

Τα δείγματα κούρασης που έδειξε η Λάτσιο στην αναμέτρηση με τη Βασλούι στο Europa League συνεχίστηκαν και στο πρωτάθλημα, καθώς παρότι οι «λατσιάλι» προηγήθηκαν με γκολ του Σκούλι από το 11', η φιλοξενούμενη Τζένοα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πήρε τη νίκη χάρη στα τέρματα των Παλάσιο και Κούτσκα στο δεύτερο ημίχρονο.

Το «δύο στα δύο» έκανε και η Ουντινέζε, η οποία επικράτησε με 2-0 της Φιορεντίνα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντι Νατάλε στο 8' και ωραίο γκολ του Ίσλα στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης. Την ίδια ώρα, η Πάρμα εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και επικράτησε της μαχητικής Κίεβο με 2-1, χάρη σε δύο γκολ του Τζιοβίνκο, με το νικητήριο να μπαίνει στο 92ο λεπτό! Ο δανεικός από τη Μίλαν, Αλμπέρτο Παλόσκι είχε ισοφαρίσει προσωρινά. Τέλος, η Κατάνια επικράτησε με 1-0 της Τσεζένα, ενώ η Λέτσε άλωσε την έδρα της Μπολόνια επικρατώντας με 2-0.