Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου 2011

Χορεύει και γουστάρει ο Σαλονικιός!!

Με ένα χορευτικό γκολ του Κλάους από ασίστ - τακουνάκι του Βιεϊρίνια κι ένα του Σάλπι, ο ΠΑΟΚ πέρασε με 2-1 από τη Ν. Σμύρνη. Φοβερό γκολ και ο Πανιώνιος με Εστογιανόφ.
Χορεύει και γουστάρει ο Σαλονικιός!
Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με πολλές φάσεις και ρυθμό που δεν θύμιζε ελληνικό πρωτάθλημα, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 2-1 στη Νέα Σμύρνη κόντρα στον Πανιώνιο και επέστρεψε στις επιτυχίες. Ο «Δικέφαλος» άνοιξε το σκορ στο 16' μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Βιεϊρίνια και ωραίο σου του Αθανασιάδη, ενώ οι Νεοσμυρνιώτες είχαν ισοφαρίσει στο 35' με έναν... κεραυνό του Εστογιανόφ. Την... λύση για τους Θεσσαλονικείς έδωσε ο Σαλπιγγίδης στο 64' με το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα, καθώς μετά το 1-0 της πρεμιέρας κόντρα στην Ξάνθη, είχε ακολουθήσει η ήττα με 2-1 στην Κρήτη από τον Εργοτέλη.

Από μία... γκολάρα!

Ο Πανιώνιος μπήκε ορεξάτος στον αγωνιστικό χώρο και μέσα στα πρώτα δέκα λεπτά είχε τρεις καλές ευκαιρίες. Δύο ήταν κεφαλιές του Κούτσι με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια και η άλλη ένα δυνατό σουτ του Εστογιανόφ μέσα από την περιοχή στο έκτο λεπτό. Μετά το τέταρτο όμως, ο ΠΑΟΚ άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς και μάλιστα στο 16', στην πρώτη του καλή στιγμή άνοιξε το σκορ. Από βαθιά μπαλιά ο Βιεϊρίνια κατέβασε την μπάλα με τακουνάκι και στην συνέχεια μέσα στην περιοχή με νέο τακουνάκι έβγαλε μόνο του τον Αθανασιάδη, ο οποίος με δυνατό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Πραγματικά ήταν ένα υπέροχο τέρμα.

Το γκολ αυτό ανέβασε την ψυχολογία των Θεσσαλονικιών, οι οποίοι για περίπου ένα δεκάλεπτο μετά έλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα. Ωστόσο, δεν είχαν φάσεις και αυτό το... πλήρωσαν. Στο 35' ο Εστογιανόφ κινήθηκε αρκετά μέτρα με την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ από πολύ πλάγια, νίκησε τον Κρέσιτς για το 1-1. Ο πορτιέρο του «Δικεφάλου» φέρει ευθύνη για το γκολ, ωστόσο ήταν μία πανέμορφη φάση. Το 1-1 ήταν και το σκορ της ανάπαυλας.

Μπήκαν... φουριόζοι, Σάλπ-αρε ο ΠΑΟΚ

Στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο ξεκίνησε με λίγα λεπτά καθυστέρηση λόγω έντασης που υπήρξε στην κερκίδα των φίλων του ΠΑΟΚ με την Αστυνομία, οι δύο ομάδες μπήκαν... φορτσάτες και στα πρώτα δέκα λεπτά είχαμε πέντε μεγάλες ευκαιρίες. Την αρχή έκανε ο «Δικέφαλος», με τον Αθανασιάδη στο 50' να πιάνει την κεφαλιά από κοντά, αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, καθώς στο επόμενο λεπτό, ο Εστογιανόφ με φοβερό σουτ... υποχρέωσε τον Κρέσιτς να πέσει στην γωνία του και να διώξει σε κόρνερ. Στην συνέχεια ακολούθησαν τρεις φάσεις με τον ΠΑΟΚ, αρχικά δύο χαμένα τετ α τετ του Σαλπιγγίδη και στο 55' το σουτ του Ίβιτς που σταμάτησε στο δοκάρι. Τελικά, στο 64' ήρθε και το γκολ για τους Θεσσαλονικείς. Ο Ίβιτς έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Αθανασιάδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω στον Γιόνσον, ο οποίος όμως άθελά του την έστρωσε στον Σαλπιγγίδη, που με δυνατό σουτ από κοντά έκανε το 1-2.

Τον κράτησε ο Κρέσιτς!

Από το γκολ του «Σάλπι» και μετά, ο Πανιώνιος ανέβασε στροφές και έψαξε την ισοφάριση. Ωστόσο, απέναντί του βρήκε τον Κρέσιτς, ο οποίος σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο όπου έκανε πολλά λάθη, στην επανάληψη ήταν εξαιρετικός. Στο 79' απέκρουσε το δυνατό φάουλ του Εστογιανόφ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό απέκρουσε με θαυμάσια προσπάθεια το σουτ του Κουμορτζί μέσα από την περιοχή. Τελικά το 1-2 έμεινε μέχρι το τέλος και ο ΠΑΟΚ πήρε ένα σπουδαίο «διπλό».
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Ελευθερόπουλος, Γιόνσον, Σιόβας, Τσότσαλιτς, Κβιρκβέλια (82' Κολοβός), Όμο, Σάμαρης (75' Μιλοβάνοβιτς), Κουμορτζί, Εστογιανόφ, Γουνδουλάκης, Κούτσι.
ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Έτο, Κοντρέρας, Μαλεζάς, Λίνο, Γκαρσία, Φωτάκης, Σαλπιγγίδης (89' Σπαντάτσιο), Ίβιτς (75' Μπαλάφας), Βιεϊρίνια, Αθανασιάδης.

Το live του sportdog:

95' Τέλος της αναμέτρησης

93'
Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Σνάουτσνερ στην θέση του Βιεϊρίνια

89' Aλλαγή για τον ΠΑΟΚ με τον Σπαντάσιο να παίρνει τη θέση του Σαλπιγγίδη

83' Ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Γουνδουλάκης κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

82' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Κολοβός παίρνει τη θέση του Κβικβέλια

80' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Κουμορτζί σουτάρει από πολύ κοντά και ο Κρέσιτς με φοβερή αποκρουση κρατάει το 1-2!

79' Ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Δυνατό φάουλ του Εστογιανόφ, ο Κρέστις πέφτει και διώχνει με δυσκολία

75' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπαλάφας παίρνει τη θέση του Ίβιτς

74' Σουτ του Κούτσι, η μπάλα φεύγει άουτ

64' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Ίβιτς κάνει την σέντρα από δεξιά, ο Αθανασιάδης παίρνει την κεφαλιά, όμως στέλνει την μπάλα πάνω στον Γιόνσον. Ο Κλάους όμως ήταν τυχερός, αφού από τον Σουηδό η μπάλα στρώθηκε κατά λάθος στον Σαλπιγγίδη, ο οποίος με σουτ από πολύ κοντά έκανε το 1-2
62' Σουτ του Φωτάκη, μπλοκάρει εύκολα ο Ελευθερόπουλος

60' Υπερβολικό σουτ του Εστογιανόφ έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια

55' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ίβιτς επιχειρεί το σουτ, όμως η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι και φεύγει άουτ!

54' Τραγικό λάθος του Σιόβα, ο Σαλπιγγίδης κυνηγάει την φάση και παραλίγο να βρεθεί με την μπάλα στο πέναλτι, όμως την τελευταία στιγμή οι κυανέρυθροι διώχνουν σε κόρνερ.
52' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Από βαθιά μπαλιά ο Σαλπιγγίδης βγαίνει τετ α τετ, όμως ο Ελευθερόπουλος μπλοκάρει.

51' Ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Εστογιανόφ κάνει ένα πολύ καλό σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Κρέσιτς πέφτει και διώχνει δύσκολα.

50' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα του Βιεϊρίνια μέσα από την περιοχή, ο Αθανασιάδης παίρνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια
46' Με καθυστέρηση αρκετών λεπτών ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, λόγω κάποιων επεισοδιών στην κερκίδα που βρίσκονται οι φίλοι του ΠΑΟΚ

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

38'
Σουτ του Σάμαρη, η μπάλα φεύγει άουτ

35' Γκολ για τον Πανιώνιο. Ο Εστογιανόφ προχωράει αρκετά μέτρα με την μπάλα, μπαίνει στην περιοχή και από πολύ πλάγια με ένα... κεραυνό στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Φταίει για το γκολ ο Κρέσιτς

29'
Σουτ του Εστογιανόφ, μπλοκάρει ο Κρέστις εύκολα

28' Ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Κρέσιτς κάνει λάθος έξοδο σε σέντρα από αριστερά και ο Εστογιανόφ με το στήθος λίγο έλειψε να σκοράρει. Ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ έδιωξε σε κόρνερ

18' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, ο Ελευθερόπουλος πέφτει στην γωνία του και αποκρούει, αλλά δεν μπλοκάρει. Ο Αθανασιάδης κυνηγάει την φάση, αλλά ο «Ελέ» πέφτει στα πόδια του και διώχνει σε κόρνερ

16' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Βαθιά μπαλιά για τον Βιεϊρίνια, αυτός κατεβάζει υπέροχα με τακουνάκι και με τακουνάκι ξανά βγάζει την πάσα στον επερχόμενο Αθανασιάδη, ο οποίος με σουτ στην κίνηση στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Υπέροχο γκολ
11' Νέα κεφαλιά για τον Πανιώνιο. Κεφαλιά του Κούτσι εντός περιοχής, η μπάλα φεύγει άουτ

6' Καλή ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Κβιρκβέλια κάνει την σέντρα από αριστερά, ο Εστογιανόφ κοντρολάει ωραία μέσα στην περιοχή, κάνει και το σουτ, όμως η μπάλα φεύγει λίγο άουτ

1'  Έναρξη της αναμέτρησης
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Πανιώνιος: Ελευθερόπουλος, Κβιρκβέλια, Γιόνσον, Σιόβας, Τσότσαλιτς, Ομο, Κιουμορτζί, Σάμαρης, Εστογιανόφ, Γουνδουλάκης, Κούτσι
Στον πάγκο κάθονται οι: Σιδεράκης, Κολοβός, Μπούζας, Σταματής, Αναστασόπουλος, Πετκάκης, Μιλοβάνοβιτς
ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Ετο, Λίνο, Κοντρέρας, Μαλεζάς Γκαρσία, Φωτάκης, Ιβιτς, Σαλπιγγίδης, Βιεϊρίνια, Αθανασιάδης
Στον πάγκο κάθονται οι: Χαλκιάς, Μπαλάφας, Σπαντάσιο, Ρομπέρ, Παπάζογλου, Σνάουτσνερ, Τσουκαλάς