Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου 2012

Του έχει πάρει τον… αέρα!!

Του έχει πάρει τον… αέρα!
Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού για τρία δεκάλεπτα, καθώς οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν ανταγωνιστικοί μόνο στην πρώτη περίοδο και με 8/19 τρίποντα έφτασαν σε μια άνετη νίκη.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους, ο Γιάνκοβιτς με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Κιζ που πρόσθεσε 10 πόντους. Από την άλλη, από την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ξεχώρισε ο Ντικούδης με 13 πόντους και 2 τρίποντα, ενώ από 10 πόντους είχαν ο Άλεξιτς και ο Παππάς στο ντεμπούτο του με τους Θεσσαλονικείς.

Χωρίς ρυθμό κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ να έχει μπει καλύτερα (4-8 στο 5ο λεπτό) και να διατηρεί το προβάδισμά του μέχρι και το τέλος της περιόδου (10-11). Με σερί 8-0 ο Πανιώνιος έβαλε μπροστά τις μηχανές και πέρασε με επτά (18-11) στο 12ο λεπτό, ενώ με το τρίποντο του Κιζ βρέθηκε και στο +10 (25-15) έξι λεπτά πριν το ημίχρονο. Με τέσσερις διαδοχικούς πόντους ο Ντικούδης έδωσε… ανάσα στους φιλοξενούμενους (28-22), ενώ ο Άλεξιτς μείωσε στους πέντε (30-25) ένα λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου. Σαρικόπουλος και Κιζ έβαλαν τον Πανιώνιο στο +9 (34-25), για να μειώσει με σουτ τριών πόντων στη λήξη του ημιχρόνου ο Καλαμπάκας στους έξι (34-28).

Το ίδιο σκηνικό παρατηρήθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Πανιώνιο να διατηρεί τον έλεγχο του παιχνιδιού και στα μέσα της τρίτης περιόδου να παίρνει ξανά διαφορά 10 πόντων (44-34) με τρίποντο του Ντίμπλερ. Ο ΠΑΟΚ δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση και όχι μόνο δεν κατάφερε να μειώσει, αλλά βρέθηκε ακόμη και στο -15 (52-37) στο 28ο λεπτό. Πέτγουεϊ και Στίγκερς μείωσαν προς στιγμής και το δεκάλεπτο έληξε με το «Δικέφαλο του βορρά» στο -11 (52-41).

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για την ανατροπή και αν και βρέθηκαν στο -13 (56-43) στο 32ο λεπτό μείωσαν στους επτά, τέσσερα λεπτά αργότερα (59-52). Ο Πανιώνιος ωστόσο δεν ήταν διατεθειμένος να αφήσει στον ΠΑΟΚ ελπίδες για το ματς και «έτρεξε» ένα 6-0 για το 65-52 τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Το τελικό σκορ ήταν 69-59 υπέρ των «κυανέρυθρων» που πανηγύρισαν έτσι, την δωδέκατη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 10-11, 34-28, 52-41, 69-59

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 8 (2), Κιζ 8 (2), Αθανασούλας, Ντίμπλερ 9 (3), Μπατής 8, Γιάνκοβιτς 12, Καββαδάς 8, Ιωάννου, Σαρικόπουλος 4, Νάτζφεϊ 4, Μπόισα 4, Παραγιός 8 (1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 6, Στίγκερς 4, Αράπης, Άλεξιτς 10, Ντικούδης 13 (2), Καλαμπόκης 2, Πέτγουεϊ 5, Παππάς 10 (1), Γιαννακίδης, Καλλές 6, Καλαμπάκας 3 (1).

πηγή: sportfm.gr