Κυριακή 6 Μαΐου 2012

Παρ’ ολίγον… αυτοκτονία!!

Παρ’ ολίγον… αυτοκτονία
Ένα δικό τους ματς κόντεψαν να χάσουν οι Πέισερς, ωστόσο τελικά επικράτησαν στο Ορλάντο με 101-99 στην παράταση και με 3-1 απέχουν μία νίκη από τα ημιτελικά της Ανατολής. Οι φιλοξενούμενοι, που είχαν χάσει το πρώτο παιχνίδι της σειράς στην Ιντιανάπολις, προηγήθηκαν με 82-63 οκτώ λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ωστόσο λίγο έλειψε να ηττηθούν (το σουτ του Τζαμίρ Νέλσον στην εκπνοή ήταν άστοχο). Στην παράταση εμφανίστηκαν πιο σοβαροί και έφτασαν στη νίκη με δύο βολές του Τζορτζ Χιλ (που λίγο έλειψε να έρθει στον Ολυμπιακό» στη διάρκεια του lockout) στα δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος πήραν τη νίκη. Οι «μαγικοί», που δίχως τον τραυματία Ντουάιτ Χάουαρντ έχουν χάσει τη δυναμική τους, είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς σε δεύτερη παράταση, αλλά το σουτ του Γκλεν Ντέιβις δεν βρήκε στόχο.

Ο Ντέιβιντ Γουέστ και ο Ντάνι Γκρέιντζερ με 26 και 21 πόντους αντίστοιχα ξεχώρισαν από τους νικητές, που φιλοξενούν το πέμπτο ματς της σειράς τα ξημερώματα της Τετάρτης. Ο Τζέισον Ρίτσαρντσον με 25 και ο Γκλεν Ντέιβις με 24 πόντους πάλεψαν περισσότερο για το Ορλάντο.

Δωδεκάλεπτα: 19-22, 44-46, 61-73, 89-89, 99-101.

Μάτζικ: Τζ. Ρίτσαρντσον 25, Ντέιβις 24 (11 ριμπ.), Νέλσον 12 (11 ασίστ, 6 ριμπ.), Τούρκογλου 11, Άντερσον 11, Ρέντικ 10 (7 ασίστ), Κλαρκ 4 (8 ριμπ.), Όρτον 2, Κ. Ρίτσαρντσον, Ντιούχον.

Πέισερς: Γουέστ 26 (12 ριμπ.), Γκρέιντζερ 21 (7 ριμπ.), Χίμπερτ 14 (11 ριμπ.), Χιλ 12 (5 ασίστ), Κόλισον 11 (9 ασίστ), Μπαρμπόσα 7, Χάνσμπρο 4, Άμουντσον 4, Τζορτζ 2 (9 ριμπ.).

πηγή: sportfm.gr