Κυριακή 6 Μαΐου 2012

Χτυπάει μέχρι και… Ευρώπη!!

Χτυπάει μέχρι και… Ευρώπη
Το σερί των νικών της διευρύνεται κάθε αγωνιστική που περνάει και η Πάρμα πλέον μπορεί να ελπίζει ακόμη και σε έξοδο στο Europa League. Σήμερα επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Σιένα, φτάνοντας στο έκτο «τρίποντο» στη σειρά στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Ο Τζιοβίνκο στο 67ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και ο Φλοκάρι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων απλώς διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Με τους τρεις βαθμούς που πρόσθεσε στη συγκομιδή της η Πάρμα έπιασε τη Ρόμα, η οποία χθες ήρθε ισόπαλη με την Κατάνια, στην 7η θέση της βαθμολογίας. Τα καλά μαντάτα όμως δεν σταματούν εδώ. Απέχει δύο βαθμούς από την Ίντερ, η οποία σήμερα παίζει με τη μεγάλη της αντίπαλο την Μίλαν. Σε περίπτωση ήττας των "νερατζούρι" η Πάρμα μπορεί να ελπίζει μέχρι και στην έκτη θέση της βαθμολογίας η οποία δίνει εισιτήριο για το Europa League.

Στην τελευταία αγωνιστική η Ίντερ έχει ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι, καθώς αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Λάτσιο την στιγμή που η Πάρμα υποδέχεται την Μπολόνια.