Κυριακή 6 Μαΐου 2012

Μύρισε… Ευρώπη!!

Μύρισε… Ευρώπη
Μία αγωνιστική πριν το φινάλε της σεζόν στην Σκωτία ξεκαθάρισε και η τελευταία εκκρεμότητα που υπήρχε και αφορούσε την τελευταία ομάδα που θα συμμετάσχει στα προκριματικά του Europa League. Η Νταντί Γιουνάιτεντ μετά την εντός έδρας νίκη της με 1-0 επί της αδιάφορης Σέλτικ και σε συνδυασμό με την ήττα της Σέντ Τζόνσον στο γήπεδο της Χάρτς , με 2-0, «κλείδωσε» την τέταρτη θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.

Το γκολ που σημείωσε στο 21ο λεπτό ο Ρόμπερτσον, στάθηκε αρκετό για τη Νταντί, ώστε να πάρει μία μεγάλη νίκη με… άρωμα Ευρώπης, απέναντι, ωστόσο, στην ήδη πρωταθλήτρια και αδιάφορη Σέλτικ.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, μπορεί η Σέντ Τζόνσον να ήθελε το διπλό στην έδρα της Χάρτς, ώστε να ελπίζει για τα προκριματικά του Europa League. Οι γηπεδούχοι, όμως, ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και επικράτησαν εύκολα σκοράροντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τον Σκάτσελ στο 21’ και τον Γουέμπστερ στο 57ο λεπτό.