Κυριακή 6 Μαΐου 2012

Δεν μείωσε στα γκολ η Γιουνάιτεντ!!

Η Γιουνάιτεντ επικράτησε στο «Ολντ Τράφορντ» με 2-0 επί της Σουόνσι και μία αγωνιστική πριν από το τέλος δεν άλλαξε το +8 που είχε η Σίτυ στη διαφορά τερμάτων, κάτι που της δίνει το πρωτάθλημα.
Δεν μείωσε στα γκολ η Γιουνάιτεντ

Η διαφορά των οχτώ τερμάτων συγκριτικά με την επίδοση των «πολιτών» παρέμεινε, η ομάδα του Μαντσίνι στη συγκατοίκηση έχει τον πρώτο λόγο και την επόμενη αγωνιστική στοχεύει σε… φιέστα τίτλου κόντρα στην ΚΠΡ.
Η Γιουνάιτεντ, το μοναδικό που μπορεί να κάνει είναι να φύγει νικήτρια από το «Στάδιο του Φωτός» στο ματς με τη Σάντερλαντ και… στηρίζει τους Ρέιντζερς που θα ψάξουν το θαύμα στο «Etihad» ώστε να παραμείνουν στην κατηγορία.
Α’ ημίχρονο:
Η νίκη της Μάντσεστερ Σίτι στο «Sports Direct Arena» λίγη ώρα πριν την έναρξη της αναμέτρησης της Γιουνάιτεντ με τη Σουόνσι έκανε… βαρύ το κλίμα στις εξέδρες του «Ολντ Τράφορντ». Οι παίκτες του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον ενημερώθηκαν για το αποτέλεσμα των συμπολιτών τους και το ζητούμενο ήταν ένα. Νίκη και ελπίδα! Και γιατί όχι… πολλά γκολ για να κλείσει κάπως η ψαλίδα της διαφοράς τερμάτων και να γίνει και… κανένα θαύμα! Το τακουνάκι του Πολ Σκόουλς στο 28ο λεπτό και το δεξί αριστοτεχνικό πλασέ του Άσλεϊ Γιάνγκ στο 41’ έφεραν δύο γκολ για τους «κόκκινους διαβόλους» που πολιόρκησαν τα αντίπαλα καρέ και έδωσαν αιτία στους οπαδούς τους για να ελπίζουν…
Β’ ημίχρονο:
Το δεύτερο ημίχρονο είχε το ίδιο σενάριο, που σημαίνει ότι μια ομάδα ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και μια άλλη αμυνόταν προσπαθώντας να απομακρύνει τους κινδύνους, ωστόσο, είχαν αλλάξει οι ρόλοι! Η Σουόνσι, παρά τα δύο γκολ που είχε δεχτεί στο πρώτο μέρος, «χτύπησε» το παιχνίδι, απείλησε αρχικά με το μακρινό σουτ του Γκίλφι Σίγκουρντσον που απομάκρυνε με υπερένταση ο Ντε Χέα στο 53ολεπτό, ενώ λίγο αργότερα είχε την ίδια σωστή αντίδραση με προσπάθειες των Γκρέιαμ και Σινκλέρ. Οι «κύκνοι» ανέβηκαν στην Πρέμιερ Λιγκ περήφανα, αγωνίζονταν το ίδιο θαρραλέα σε όλα τα ματς και αυτό με τη Γιουνάιτεντ δεν θα ήταν διαφορετικό.  Το σύνολο του Μπρένταν Ρότζερς είχε το πάνω χέρι σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο «Ολντ Τράφορντ» και το τελικό 2-0 επιβεβαίωσε την αξιοπρεπή ήττα των νεοφώτιστων, αλλά και το γεγονός πως οι Πρωταθλητές κάνουν πλέον το… καθήκον τους, περιμένοντας – μάλλον – να παραδώσουν τα σκήπτρα.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Εβρά, Τζόουνς, Φέρντιναντ (88’ Ράφαελ), Σμόλινγκ, Κάρικ, Γιάνγκ, Σκόουλς (68’ Κλέβερλι), Βαλένσια, Ρούνεϊ (78’ Μπερμπάτοφ), Ερνάντες
Σουόνσι: Βορμ, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Κάουλκερ (90’ Τέιτ), Ρανχέλ, Σινκλέρ, Ντάιερ (71’ Μουρ), Άλεν, Γκόουερ (46’ Μπράιτον), Σίγκουρντσον, Γκρέιαμ
Πηγή: England365.gr