Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2012

Αργεντινή: Στραβοπάτησαν Μπόκα και Ρίβερ!!(videos)

Στο 0-0 έμεινε η Μπόκα Τζούνιορς απέναντι στην Εστουντιάντες Λα Πλάτα κι έμεινε μακριά από το «τρίποντο» για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι.
Μοιραία η γκρίνια για τον προπονητή, Χούλιο Φαλσιόνι, παίρνει πλέον ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις. Εξάλλου, οι «χεϊνέσες» έχασαν και πάλι την ευκαιρία να πλησιάσουν στην κορυφή της Inicial και την εξασφάλιση ενός «εισιτηρίου» για το Κόπα Λιμπερταδόρες. Από την άλλη, η Εστουντιάντες φάνηκε ικανοποιημένη από τη «λευκή» ισοπαλία. Την επόμενη Κυριακή (28/10) η Μπόκα θα αντιμετωπίσει τη Ρίβερ Πλέιτ σε ένα από τα μεγαλύτερα ντέρμπι της υφηλίου. Και οι «μιλονάριος», πάντως, δεν κατάφεραν σήμερα (22/10) να πάρουν το «τρίποντο», καθώς έχασαν με 1-0 από την Κίλμες, η οποία ξέφυγε από τις θέσεις που οδηγούν στη Β’ Κατηγορία. Ο Ουρουγουανός Μαρτίν Καουτερούτσιο έκρινε τον αγώνα εκμεταλλευόμενος λάθος της αντίπαλης άμυνας στο 59ο λεπτό.
Από την πλευρά της, η Λανούς κέρδισε με 2-1 την Ατλέτικο Ραφαέλα σε παιχνίδι που πρωταγωνίστησε ο διαιτητής! Αμφότερες οι ομάδες διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τις αποφάσεις του, αλλά η Λανούς πήρε τους βαθμούς με γκολ των Πάολο Γκολτζ και Κάρλος Αραούχο στο 39’ και το 75’, αντίστοιχα. Για τους γηπεδούχους μείωσε ο Σεμπάστιαν Γκραζίνι στο 76’. Οι νικητές είχαν μείνει με δέκα παίκτες από το 33ο λεπτό εξαιτίας αποβολής του Μαξιμιλιάνο Βελάσκεζ με δεύτερη κίτρινη. Στο 59ο αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία, όταν αντίκρισε κόκκινη ο Λούκας Μποβάγκλιο, ενώ στο 80ό λεπτό ο Γκραζίνι ακολούθησε το δρόμο του συμπαίκτη του.