Σάββατο 16 Μαρτίου 2013

Για να… αγχώνει τον Παναθηναϊκό!!

Τη νίκη με σκορ 77-74 στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης πήρε Ουνικάχα Μάλαγα, η οποία έμεινε «ζωντανή» για την πρόκριση στα play offs της Ευρωλίγκας, κυνηγώντας τον Παναθηναϊκό.

Για να… αγχώνει τον Παναθηναϊκό!
Απρόσμενη εξέλιξη! Η Ουνικάχα, εκμεταλλευόμενη την απουσία του Ρούντι Φερνάντεθ, πήρε το διπλό με σκορ 77-74 κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης και παρέμεινε ζωντανή για την πρόκριση στα play offs της Ευρωλίγκας, μένοντας στο… κατόπι του Παναθηναϊκού του οποίου υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Κορυφαίοι για την ομάδα από τη Μάλαγα οι Ζόριτς και Σιμόν με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τη «βασίλισσα» ξεχώρισε ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 17.

Σκληρό… καρύδι αποδείχθηκε στο ξεκίνημα του ματς η Ουνικάχα, η οποία εκμεταλλευόμενη την απουσία του Ρούντι Φερνάντεθ από τη Ρεάλ, έφτασε ακόμα και στο +7 (4-11). Ωστόσο, το επόμενο τρίλεπτο ανήκε στη «βασίλισσα», καθώς έκανε ένα σερί 8-0, πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (12-11) και το διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-15). Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Λάσο συνέχισαν στον ίδιο καλό ρυθμό, πηγαίνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (28-18). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα από τη Μάλαγα δεν άφησε να ξεφύγει άλλο το ματς, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο +8 (40-32) για τους γηπεδούχους.

Η διαφορά με την οποία έκλεισε το πρώτο ημίχρονο κρατούσε την Ουνικάχα στο παιχνίδι και αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Γιουλ έκανε το 42-34 για να ακολουθήσει ένα σερί 15-0 από τους παίκτες του Ρέπεσα –με διαδοχικά τρίποντα- που έκανε το σκορ 42-49! Πλέον το μομέντουμ του ματς ήταν στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν ακόμα και στο +9 (51-60), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 53-60. Σαν να μην έφτανε αυτό, η ομάδα από τη Μάλαγα έφτασε στο +11 (55-66) στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, με τη Ρεάλ να κάνει σε εκείνο το σημείο ένα σερί 8-0 όπου αρχικά μείωσε στους τρεις (63-66), ενώ στη συνέχεια με το τρίποντο του Ροντρίγκεθ το σκορ έγινε 67-68.

Ωστόσο, όπως και με τον Παναθηναϊκό, έτσι και με τη «βασίλισσα» η λύση για την Ουνικάχα ήρθε από τον Μάρκους Ουίλιαμς, καθώς με τρίποντο έκανε αμέσως το 67-71! Το καλάθι αυτό τόνωσε τη ψυχολογία των παικτών του Ρέπερσα, οι οποίοι πήραν το διπλό με το τελικό 74-77.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 40-32, 53-60, 74-77.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Σουάρεθ 3, Ρέγιες 6, Μίροτιτς 12(1), Ροντρίγκεθ 17(1), Χέτσμειχερ 6, Μπέγκιτς 4, Κάρολ 10(2), Γιουλ 9(1), Σλότερ 7.

Μάλαγα (Ρέπεσα): Σιμόν 18(3), Ουίλιαμς 3(1), Λίμα 2, Πάνκο 3(1), Βιδάλ, Ουρτασούν 4, Κάλογουεϊ 9(1), Πέροβιτς 7, Βάσκεθ 10, Ζόριτς 21, Ντράγκιτς. πηγή: sport-fm.gr