Σάββατο 16 Μαρτίου 2013

Έγινε του… Ούγκο!!

Με το «τρίποντο» απέδρασε η Μπράγκα από την έδρα της Ζιλ Βιθέντε. Πλέον η πρώην ομάδα του Ζαρντίμ κρατάει την τύχη στα χέρια της όσον αφορά την έξοδο στο Champions League.

Έγινε του… Ούγκο!
Με απόλυτο πρωταγωνιστή του Ούγκο Βιάνα η Μπράγκα πήρε μία σημαντική νίκη στην έδρα της Ζιλ Βιθέντε, η οποία ενδέχεται να κρίνει την τρίτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League της επόμενης σεζόν.

Ο 30χρονος επιθετικός άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ύστερα από ασίστ του Μοσορό. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν προσωρινά με τον Ούγκο Βιέρα, ο οποίος με εξαιρετική ενέργεια κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας.

Από εκεί και πέρα, η πρώην ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ πίεσε και στο 81’ μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που είχε μέσα στο παιχνίδι. Σκόρερ και πάλι ήταν ο Ούγκο Βιάνα. Ο Ζοάο Πέδρο κινήθηκε στα αριστερά, ο Μοσορό δεν μπόρεσε να κρατήσει την μπάλα και ο Βιάνα προσπάθησε, ευτυχώντας δει την μπάλα στο «πλεκτό».

Το τελικό 1-3 έγραψε ο Ζε Λούις δύο λεπτά αργότερα, αφού εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Πάουλο Χόρχε. Πλέον η Μπράγκα έχει 43 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από την Πάσος Φερέιρα που έχει δώσει ένα παιχνίδι λιγότερο.