Τετάρτη 23 Ιουλίου 2014

«Βούλιαξαν» στα πέναλτι...!!

Η Εθνική πόλο γυναικών έχασε την πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού απ’ την Ιταλία στα πέναλτι (11-9), σε ένα ματς με δραματική κανονική διάρκεια (7-7). Με Ρωσία η συνέχεια για τις θέσεις 5-6.

«Βούλιαξαν» στα πέναλτι...
Στα πέναλτι χάθηκε η πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού της Βουδαπέστης για την Εθνική πόλο γυναικών, που ηττήθηκε με 11-9 απ’ την Ιταλία και θα μείνει για πρώτη φορά μετά το 2010 εκτός ευρωπαϊκής τετράδας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στάθηκε παλικαρίσια κόντρα στις Ιταλίδες, οι οποίες πήραν την... εκδίκησή τους για τον αποκλεισμό απ' το Παγκόσμιο με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Ο αντίπαλος της Εθνικής μας είχε το πάνω χέρι στο ματς σε όλη τη διάρκεια, όμως οι παίκτριες του Σάκη Κεχαγιά δεν τις άφησαν να απομακρυνθούν.

Τα τραγικά ποσοστά στον παίκτη παραπάνω (1/5) ήταν καθοριστικά για την κανονική διάρκεια, με την Ιταλία να παίρνει το προβάδισμα δύο λεπτά πριν το φινάλε (7-6) και την Αλεξάνδρα Ασημάκη να «απαντάει» εκπληκτικά σε νεκρό χρόνο και να στέλνει το ματς στα πέναλτι (7-7).

Εκεί, η τερματοφύλακας της Ιταλίας απέκρουσε αρχικά το πέναλτι της Τσουκαλά και στη συνέχεια της Χαραλαμπίδη, στερώντας απ’ την Ελλάδα την ευκαιρία για την πρόκριση.

Το τελευταίο ματς για την ομάδα του Σάκη Κεχαγιά θα είναι το μεσημέρι της Πέμπτης στις 15.00 κόντρα στη Ρωσία για τις θέσεις 5-6.

Τα 8λεπτα: 2-2, 3-2, 1-2, 1-1

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

1ο 8λεπτο: 1-0 Έμολο (περιφέρεια), 1-1 Ρουμπέση (π/π), 2-1 Μπιανκόνι (περιφέρεια), 2-2 Ασημάκη (φουνταριστός)

2ο 8λεπτο: 3-2 Ραντίτσι (κόντρα), 3-3 Χαραλαμπίδη Ι. (π/π), 4-3 Ντι Μάριο (περιφέρεια), 4-4 Αβραμίδου (κόντρα), 5-4 Ντι Μάριο (περιφέρεια)

3ο 8λεπτο: 6-4 Μπιανκόνι (π/π), 6-5 Διαμαντοπούλου Β. (περιφέρεια), 6-6 Πλευρίτου Ελ. (περιφέρεια)

4ο 8λεπτο: 7-6 Γκαριμπόντι (περιφέρεια), 7-7 Ασημάκη (φουνταριστός)

ΤΑ ΠΈΝΑΛΤΙ: 4-2

1-0 Μπιανκόνι, Τσουκαλά (Γκορλέρο), 2-0 Μότα, 2-1 Ρουμπέση, 3-1 Έμολο, 3-2 Αβραμίδου, 4-2 Φρασινέτι, Χαραλαμπίδη Στ. (δοκάρι)

ΙΤΑΛΙΑ (Φάμπιο Κόντι): Γκορλέρο, Ραντίτσι 1, Γκαριμπόντι 1, Κουεϊρόλο, Μότα 1, Αϊέλο, Ντι Μάριο 2, Μπιανκόνι 3, Έμολο 2, Παλμιέρι, Κότι, Φρασινέτι 1, Τεάνι

1/5 π/π, 1 κόντρα, 5 περιφέρεια, 4/4 πέναλτι

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Μορφέσης): Διαμαντοπούλου Χρ., Τσουκαλά, Διαμαντοπούλου Β. 1, Πλευρίτου Μαργ., Χαραλαμπίδη Στ., Αβραμίδου 2, Ασημάκη 2, Ρουμπέση 2, Χαραλαμπίδη Ι. 1, Μανωλιουδάκη, Πλευρίτου Ελ. 1, Μπενέκου Άλκ., Κούβδου