Δευτέρα 8 Σεπτεμβρίου 2014

Στο τέλος χαίρονται οι Γερμανοί!

Τέσσερα λεπτά. Τόσο κράτησε η χαρά της Σκωτίας. Ο Μίλερ με το δεύτερό του τέρμα επανέφερε την τάξη (2-1) και έδωσε στη Γερμανία τη νίκη στην έναρξη των προκριματικών. Επτάρα οι Πολωνοί στο Γιβραλτάρ!

Στο τέλος χαίρονται  οι Γερμανοί
Οι Γερμανοί ήταν σαφώς ανώτεροι στο α’ ημίχρονο και ο Μίλερ με κεφαλιά τους έδωσε το προβάδισμα (18’). Όλα προμήνυαν ένα άνετο βράδυ για τους Παγκόσμιους Πρωταθλητές.

Εκτός από το πείσμα των Σκωτσέζων οι οποίοι με την έναρξη του δεύτερου μέρους αντέδρασαν και προειδοποίησαν με την προσπάθεια του Νέισμιθ να σταματάει στο δοκάρι. Και ήρθε η ισοφάριση από τον Ικέτσι Άνια (66') να επιβραβεύσει την μαχητικότητά τους.

Βέβαια, η χαρά τους δεν κράτησε αρκετά. Μόλις τέσσερα λεπτά. Ο Μίλερ (70') ανέλαβε και πάλι δράση δίνοντας προβάδισμα στο πάντσερ, ενώ το δοκάρι του στέρησε το χατ-τρικ.

Καλώς τα παιδιά… 7-0!

Και μόνο η παρθενική συμμετοχή σε προκριματικά, για ένα κρατίδιο 30.000 κατοίκων, με μόλις δύο (!) επαγγελματίες στο αρχικό σχήμα, ήταν ένα ιστορικό γεγονός για το Γιβραλτάρ.

Οι Πολωνοί όμως τους προσγείωσαν ανώμαλα στην πραγματικότητα. Με μια «ξεγυρισμένη» επτάρα τους καθήλωσαν με το καλησπέρα στην τελευταία θέση του γκρουπ.

Ο Λεβαντόφσκι έκανε ό,τι ήθελε σταματώντας στα τέσσερα γκολ (50’, 53’, 86’, 90+2’), ο Γκροσίτσκι πέτυχε τα πρώτα του τέρματα με το εθνόσημο (11’, 48’), ενώ στον πίνακα των σκόρερ έβαλε το όνομά του και ο Σούκαλα (58’).