Δευτέρα 17 Νοεμβρίου 2014

Τους βάζει… στα δίχτυα!!

Τόσο πιεστική ώστε οι αντίπαλοι να… τα βάζουν μόνοι τους αποδεικνύεται η Τσεχία! Χάρη σε απίστευτο αυτογκόλ της Ισλανδίας, η ομάδα του Πάβελ Βρμπα επικράτησε 2-1 και με «4 στα 4» καμαρώνει στην κορυφή

Τους βάζει… στα δίχτυα!
Ασυγκράτητη προς το Euro 2016 βαδίζει η Τσεχία!

Παρόλο που έμεινε πίσω στο σκορ απ’ τη μαχητική Ισλανδία, η ομάδα του Πάβελ Βρμπα δεν πτοήθηκε και γυρίζοντας τούμπα το ντέρμπι του 1ου ομίλου (2-1) έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή.

Το γρήγορο γκολ του Σκούλασον έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους αλλά -αντί ν’ απογοητεύσει τους Τσέχους- τους θύμωσε.

Αφού ισοφάρισαν λοιπόν πριν το ημίχρονο (με γκολ του Καντεράμπεκ), η ασφυκτική πίεση τους απέφερε ένα απίστευτο αυτογκόλ του Μπόντβαρσον (σε συνεργασία με τον γκολκίπερ) που έδωσε την τέταρτη σερί νίκη και τη μοναξιά στην πρώτη θέση.

Αρκετά μακριά από ‘κει -αλλά με ανανεωμένες τις ελπίδες της για πρόκριση- βρίσκεται η Τουρκία. Οι παίκτες του Φατίχ Τερίμ παρουσιάστηκαν για πρώτη φορά σοβαροί στα προκριματικά και με πρωταγωνιστή τον Μπουράκ Γιλμάζ, που σκόραρε δυο φορές σε τέσσερα λεπτά (26’, 29’ πεν.) καθάρισαν 3-1 το Καζακστάν.

Με την πρώτη τους νίκη, λοιπόν, ξεκόλλησαν απ’ την τελευταία θέση και χαλάρωσαν λίγο την εσωστρέφεια, αποτέλεσμα της οποίας ήταν περιστατικά σαν αυτό που σημειώθηκε πριν τη σέντρα με τον Βολκάν.