Δευτέρα 17 Νοεμβρίου 2014

Πάρτι με Αφελάι!!

Με τον Ιμπραΐμ Αφελάι να έχει δοκάρι και ασίστ η Ολλανδία διέλυσε με 6-0 τη Λετονία και πήρε βαθιά ανάσα, επιστρέφοντας στις νίκες στην 4η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2016.

Πάρτι με Αφελάι
Τα στραβοπατήματα με Ισλανδία και Τσεχία «στράβωσαν» την Ολλανδία που «ξέσπασε» στην Λετονία με 6-0 στην τέταρτη αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2016.

Με τον Ιμπραΐμ Αφελάι -που αγωνίστηκε για 69’ λεπτά- να έχει ένα δοκάρι και να βγάζει την ασίστ στο τρίτο γκολ οι «τουλίπες» δεν δυσκολεύτηκαν να επιστρέψουν στις νίκες και να μείνουν στην τρίτη θέση, τρεις βαθμούς πίσω από Ισλανδία και Τσεχία που προπορεύονται.

Οι Ολλανδοί έδειξαν απ’ το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό τις άγριες διαθέσεις τους. Στο δεύτερο μόλις λεπτό ο Αφελάι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι με σουτ, ενώ στην αμέσως επόμενη καλή φάση, στο 5’ ο φαν Πέρσι με κεφαλιά, μετά από ατομική ενέργεια του Ρόμπεν έκανε το 1-0.

Αφελάι, Σνάιντερ και φαν Πέρσι είχαν αρκετές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Κολίνκο, μέχρι το 34’, όταν ο Ρόμπεν με μακρινό σουτ διπλασίασε τα τέρματα. Στο 42’ ήρθε η σειρά του Αφελάι να βγάλει την ασίστ με τον Χούντελαρ να κάνει το 3-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό του ματς η Ολλανδία συνέχισε να πιέζει με τον Μπρούμα στο 76’ , τον Ρόμπεν στο 81’ και τον Χούντελαρ στο 89’ να διαμορφώνουν το τελικό 6-0.