Δευτέρα 17 Νοεμβρίου 2014

Οι από μηχανής θεοί της ΑΕΚ!!

Οι άποντοι μέχρι το φινάλε Ντελινινκάιτις και Κασελάκης «μίλησαν» όταν έπρεπε και η ΑΕΚ πήρε σπουδαία νίκη με 67-64 επί του Απόλλωνα Πατρών στο ΟΑΚΑ για την έκτη αγωνιστική.

Οι από μηχανής θεοί της ΑΕΚ
Νίκη-ανάσα πανηγύρισε η ΑΕΚ στο ντεμπούτο του Ντράγκαν Σάκοτα με 67-64 επί του μαχητικού Απόλλωνα στο ΟΑΚΑ. Μπορεί Καρλ Ίνγκλις και Ντούσαν Σάκοτα να «κουβάλησαν» την ομάδα τους στο σκορ, αλλά ο Τόμας Ντελινινκάιτις που ξεκίνησε με 0/7 τρίποντα με καθοριστικούς πόντους στο τέλος και ο Λεωνίδας Κασελάκης με ένα κρίσιμο κλέψιμο έκριναν το ματς υπέρ της «Ένωσης». Ασταμάτητος με 23 πόντους ο Μοχάμεντ Ελ Αμίν για τους Πατρινούς.

Ρεσιτάλ επιθετικού μπάσκετ, αλλά και κακών αμυνών ήταν το πρώτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ με τον Ίνγκλις να ξεκινά «καυτός» με 3/3 τρίποντα και τον Σάκοτα από κοντά προηγήθηκε με 21-16 μετά από μόλις έξι λεπτά αγώνα. Όμως οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Ελ-Αμίν κι εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των «κιτρινόμαυρων» στο τελευταίο κομμάτι της πρώτης περιόδου έτρεξαν ένα σερί 8-0 (21-23) και στρογγυλοκάθισαν στη θέση του οδηγού. Με τρίποντο του Φιτζπάτρικ ο Απόλλωνας έφτασε και στο +4 (23-27), αλλά ο Σάκοτα πήρε το… όπλο του και με διαδοχικά προσωπικά καλάθια επανέφερε την ισορροπία (32-32) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με πέντε πόντους του Παπαντωνίου και τους γηπεδούχους με ισχνό προβάδισμα, 39-38.

Ο Ίνγκλις άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο, όπως το πρώτο και με οκτώ δικούς του πόντους η ΑΕΚ ξέφυγε με 47-38. Ο Αργυρόπουλος ανέλαβε να αφυπνίσει την ομάδα του και ο Ελ Αμίν παρέλαβε τη σκυτάλη ολοκληρώνοντας με απίθανα προσωπικά καλάθια ένα επί μέρους σκορ 15-1 (48-53). Τα επιθετικά ριμπάουντ του Μιλόσεβιτς έδωσαν λύσεις στην πολύ άστοχη «Ένωση» που στις αρχές της τέταρτης περιόδου ανέκτησε το προβάδισμα (55-53). Κακές επιλογές, αστοχία και λάθη εκατέρωθεν οδήγησαν τις δύο ομάδες σε φινάλε-θρίλερ. Ο μέχρι το 38’ άποντος Ντελινινκάιτις με πέντε σερί πόντους έφερε την ΑΕΚ στο 63-61 και το παιχνίδι πήγε στη ρουλέτα των βολών. Ο Λιθουανός είχε 1/2 με 9’’ να απομένουν (65-63), αλλά ο Κασελάκης έκλεψε την πάσα του Μολφέτα και με 2/2 από τη γραμμή «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του.

Δεκάλεπτα: 23-24, 39-38, 51-53, 67-64.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 5 (9 ασίστ, 4 ριμπ.), Ντελινινκάιτις 6, Σάκοτα 19 (5 ριμπ., 19 τριπ.), Κασελάκης 2, Πολυτάρχου, Ουίλιαμσον, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 6, Μιλόσεβιτς 8 (13 ριμπ.,), Ίνγκλις 21 (6/11 τριπ.), Νίκολιτς.

Απόλλων Π. (Βετούλας): Αργυρόπουλος 10, Γκάλογουεϊ 8, Πεν 5 (7 ριμπ.), Φιτζπάτρικ 13 (7 ριμπ.), Αντωνάκης, Ελ-Αμίν 23, Πελεκούδας 2, Μολφέτας, Νιφόρας 3, Γεωργαλλής.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Δεσλής, Παντελίδης.*Πηγή: sport-fm.gr*