Δευτέρα 17 Νοεμβρίου 2014

Πράσινη Κυριακή!!

Μετά τη νίκη της γυναικείας ομάδας επί της ΑΕΚ, ο Παναθηναϊκός νίκησε την «Ένωση» και στους άνδρες με 3-1 στην Γλυφάδα για την 4η αγωνιστική της Volleyleague.

Πράσινη Κυριακή!
Ένας αποφασιστικός και σοβαρός Παναθηναϊκός «άλωσε» το κλειστό της Γλυφάδας επικρατώντας της ΑΕΚ με 3-1 (25-21, 25-23, 22-25, 25-17) στο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 4η αγωνιστική της Volleyleague…

Η νίκη στο σημερινό ματς αποδεικνύει περίτρανα πως οι «Πράσινοι» δεν έχουν καμία σχέση με την ομάδα που τα τελευταία χρόνια πάλευε για την παραμονή στην κατηγορία. Μάλιστα ήδη με 8 βαθμούς σε τέσσερα ματς, το «τριφύλλι» έφτασε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Αντίθετα στην 9η θέση με 3 πόντους παρέμεινε η ΑΕΚ που ηττήθηκε για 3ο συνεχόμενο ματς (Κηφισιά, Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός) χωρίς να καταφέρει να πάρει ούτε πόντο από τα τρία ντέρμπι που έδωσε. Η «Ένωση» έχει -εκτός από τα οικονομικά- και φανερά αγωνιστικά προβλήματα, αφού είχε πρόβλημα στην υποδοχή, ενώ χωρίς τον Πέτρογλου είναι πολύ αδύναμη επιθετικά με μοναδικό αξιόπιστο σκόρερ τον Παγιάν (25 πόντοι), που όμως είναι αδύνατο να τελειώνει πετυχημένα όλες τις μπάλες.

Σημαντική βοήθεια για την ομάδα του Ελγκέτα ο Ουκρανός Μπουρκόφσκι που έκανε το ντερμπούτο του με την φανέλα της ΑΕΚ και έδειξε πολύ ποιοτικά χαρακτηριστικά πάνω στο φιλέ, έχοντας 14 πόντους με 5 μπλοκ.

Από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός είχε τον Καμίνσκι σε μεγάλη ημέρα με 19 πόντους και 65% στην επίθεση και τον Χόντι με 11 πόντους και 67%, ενώ στην επίθεση υπήρξε πλουραλισμός με 5 παίκτες να ξεπερνούν τους 10 πόντους.

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν απόλυτος κυρίαρχος. Οι «πράσινοι» έλεγχαν το ματς από την αρχή (3-8) με τον Πολωνό Καμίνσκι να τελειώνει σχεδόν όλες τις μπάλες (5/6) που πήρε. Η ομάδα του Ανδρεόπουλου διατήρησε το προβάδισμα και στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ (13-16). Η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να φτάσει μέχρι το -2 (18-20) με τον Ραντούνοβιτς. Ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» εύκολα το σετ με 21-25 με μπλοκ του Πανταλέων και επίθεση του Καμίνσκι.

Το 2ο σετ ήταν αυτό των ανατροπών με τον Παναθηναϊκό να ξεκινάει πάλι δυνατά (2-6), αλλά τον Ελγκέτα να ανακατεύει την… τράπουλα και να ρίχνει στο ματς τον Οικονόμου αντί του Ωρολογά στη θέση του ακραίου. Η ΑΕΚ λειτούργησε καλύτερα, ισοφάρισε 8-8 και με επιμέρους σκορ 12-5 προηγήθηκε 14-11 με τρία μπλοκ του Ανδρεάδη. Η «Ένωση» μάλιστα έφτασε στο 17-13 (+4) και έδειχνε πως ήταν φαβορί για να πάρει το σετ. Ωστόσο οι «πράσινοι» αντέδρασαν και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια (19-19) με μπλοκ του Πανταλέων στον Παγιάν, ενώ στην συνέχεια έκαναν την ανατροπή από 21-20 (Οικονόμου) σε 21-23 με επίθεση του Πρωτοψάλτη. Η ΑΕΚ ισοφάρισε 23-23 με λάθος του Κουκ, αλλά το «τριφύλλι» έφτασε στο 23-25 με πρώτο χρόνο του Χόντι και άουτ επίθεση του Παγιάν.

Το 3ο σετ ήταν εξίσου συναρπαστικό με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια 6 φορές! Η ΑΕΚ προηγήθηκε 6-3 με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει με τον Χόντι στο σερβίς και να περνάει μπροστά 6-7. Οι «πράσινοι» έλεγχαν το σετ μέχρι το δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ, αφού έφτασαν στο +5 (11-16) με δύο μπλοκ του Χόντι. Με τρία συνεχόμενα λάθη του Καμίνσκι η ΑΕΚ ισοφάρισε 16-16 και στην συνέχεια ανέτρεψε το σκηνικό και πήρε κεφάλι (18-17) με νέο λάθος του Καμίνσκι. Ο Παναθηναϊκός με δύο πόντους του Κουκ προηγήθηκε (18-19), ενώ ο Πανταλέων έκανε το 19-20. Με τον Ωρολογά (αντί του Ραντούνοβιτς από το 7-9) στο σερβίς η ΑΕΚ έκανε ένα σερί 5-0 και προηγήθηκε 24-20 με δύο πόντους του Παγιάν και μπλοκ του Μπουρκόφσκι, ενώ πήρε το σετ με 25-22 με μπλοκ άουτ του Παγιάν.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός με τον Χόντι να πηγαίνει στο σερβίς και να σημειώνει άσσο, κατάφερε να πάρει διαφορά τεσσάρων πόντων (6-10), την οποία κράτησε μέχρι το δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ (12-16). Ο Ραντούνοβιτς επέστρεψε στο ματς, αλλά δεν μπόρεσε να αλλάξει την εικόνα της ΑΕΚ. Ο Παναθηναϊκός αύξησε ακόμα περισσότερο την διαφορά στο +7 (15-22) με λάθος του Παγιάν και ολοκλήρωσε το σετ με 17-25 για το 1-3.

«Παίξαμε χωρίς καρδιά»

Απογοητευμένος ο Ελγκέτα από τους παίκτες του και από τις λίγες λύσεις στην επίθεση

Ο προπονητής της ΑΕΚ Χόρχε Ελγκέτα δήλωσε για την ήττα από τον Παναθηναϊκό: «Δεν γίνεται να κερδίσεις όταν δεν παίζεις με καρδιά ή όταν κάνεις 42 λάθη ή όταν έχεις μόνο ένα παίκτη στην επίθεση. Είναι αδύνατο να πάρει 50 επιθέσεις ο Παγιάν. Κι όμως οι παίκτες θα πρέπει να καταλάβουν ότι τα περιθώρια έχουν στενέψει. Τα προβλήματα δεν μπορούν να αποτελούν συνεχώς άλλοθι. Πρέπει να αρχίσουμε να κερδίζουμε γιατί η βαθμολογία πιέζει. Μετά το 2-1 πίστεψα ότι μπορούμε να ξαναμπούμε στο παιχνίδι αλλά γρήγορα διαψεύστηκα... Από τη πρώτη εμφάνιση του Μπουρκόφσκι είμαι ικανοποιημένος αλλά χωρίς υποδοχή πώς να αποδώσει κι αυτός. Κρίμα γιατί ο κόσμος μας βοήθησε πολύ με τη φωνή του κι εμείς τον πικράναμε γι άλλη μια φορά».

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού Θανάσης Πρωτοψάλτης σχολίασε: «Είχαμε στόχο την νίκη σε αυτό το ματς. Έχουμε κάποια νεκρά διάστημα, τα οποία θέλουμε να αποβάλουμε. Παιχνίδι με παιχνίδι βελτιωνόμαστε. Η νίκες στα ντέρμπι έχουν πάντα την σημασία τους, αλλά εμείς σαν Παναθηναϊκός δίνουμε προσοχή σε όλα τα ματς».

Ο Βαλεντίν Μπουρκόφσκι, ο οποίος έκανε την πρώτη του εμφάνιση με την ΑΕΚ δήλωσε: «Είναι πολύ δύσκολο να παίξεις δίχως ακραίο με ποιότητα και μη έχοντας υποδοχή. Πολύ περισσότερο να κερδίσεις μια καλή ομάδα όπως είναι ο Παναθηναϊκός. Ήμασταν άλλη ομάδα στα φιλικά με τον Πέτρογλου στην ομάδα. Τώρα. Είμαι και δεν είμαι ευχαριστημένος από το ντεμπούτο μου. Μπορώ να πω ότι είχα μέτρια απόδοση! Αλλά είναι δύσκολο να βρεις ρυθμό όταν δεν έχεις παιχνίδια πίσω σου».

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας