Δευτέρα 29 Ιουνίου 2015

Ελλάδα με σπασμένα… φρένα!!

Ακάθεκτη η Εθνική! Μετά την Κορέα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε 70-65 της Δομινικανής Δημοκρατίας και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στον τέταρτο όμιλο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος U19!

Ελλάδα με σπασμένα… φρένα!
Τίποτα δεν τη… σταματά!

Η νίκη κόντρα στην Κορέα ήταν το… ορεκτικό, με την Εθνική μας ομάδα να επικρατεί 70-65 της Δομινικανής Δημοκρατίας και να κάνει το 2/2 στον τέταρτο όμιλο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος U 19!

Αρκετά καλό ρυθμό και υψηλό σκορ είχε από το ξεκίνημά της η αναμέτρηση (13-11). Παπαγιάννης και Μήτογλου… τραβούσαν στην επίθεση για την Εθνική, ωστόσο η Δομινικανή Δημοκρατία ήταν αρκετά εύστοχη από την περιφέρεια, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 22-21. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το… βιολί τους από την περιφέρεια, ξεφεύγοντας στο +3 (28-31). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «κυνηγούσε» στο σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το -2 (34-36).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Δομινικανή Δημοκρατία πήγε ακόμα και στο +5 (34-39), όμως η Εθνική μέσω της καλής της άμυνας «απάντησε» με ένα σερί 7-0, για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα (41-39). Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και με… πρωταγωνιστές τους Τολιόπουλο και Σταμάτη έφτασαν ακόμα και στο +9 (52-43). Έτσι κύλησαν τα εναπομείναντα λεπτά μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 54-48.

Το άστοχο πρώτο δίλεπτο της Εθνικής στην τέταρτη περίοδο έδωσε την ευκαιρία στη Δομινικανή Δημοκρατία να μειώσει στους δύο (54-52), με το τρίποντο του Μήτογλου να σπάει το… ρόδι (57-52). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου… επιστράτευσαν την καλή τους άμυνα -με τον Παπαγιάννη να έχει «σκεπάσει» τα καλάθια- παίρνοντας έτσι μία διαφορά ασφαλείας (61-53), περίπου στα μισά. Όμως, οι αντίπαλοι δεν τα παράτησαν, μειώνοντας στους τρεις (61-58) και στη συνέχεια στους δύο πόντους (65-63). Στα τελευταία 24 δευτερόλεπτα η διαφορά ήταν στον πόντο (66-65), με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να οδηγηθεί στη… ρουλέτα των βολών, αλλά την Ελλάδα να ήταν ψύχραιμη και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 70-65.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 34-36, 54-48, 70-65

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπολος 10, Λούντζης 4 (3κλ, 2κ), Κώττας 2, Ντόρσεϊ 9, Μήτογλου 14 (10ρ), Μουράτος 2, Σκουλίδας 5, Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης 17, Παπαγιάννης 7 (13ρ), Χαραλαμπόπουλος

Δομινικανή Δημοκρατία (Μερθέδες Ροζάριο): Φλόρες 14, Μάτος, Πολάνκο 2, Μοντέρο, Ντουράν 2, Πέρεζ 5, Φελίζ 12, Ροντρίγκεζ 15, Αραούγιο 12, Βαλέρα, Πένα, Νούνιεθ 3 *Πηγή: sport-fm.gr*