Πέμπτη 15 Οκτωβρίου 2015

«Ξέρανε» την Μπαρτσελόνα η Καρσίγιακα!!

Ιστορική μέρα για την Πινάρ Καρσίγιακα, καθώς στο πρώτο της παιχνίδι στην Ευρωλίγκα νίκησε 71-62 την Μπαρτσελόνα, στη Σμύρνη, για τον τρίτο όμιλο!

«Ξέρανε» την Μπαρτσελόνα η Καρσίγιακα!
Τι κι αν είναι «πρωτάρα» στην Ευρωλίγκα η Πινάρ Καρσίγιακα! Με… φόρα από την τρομερή περσινή χρονιά στην Τουρκία, όπου κατέκτησε το πρωτάθλημα, η ομάδα του Ουφούκ Σαρίτσα νίκησε 71-62 την Μπαρτσελόνα!

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Κόλτον Άιβερσον με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Κένι Γκάμπριελ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από τους Καταλανούς ξεχώρισε ο Τζάστιν Ντόελμαν με 14 πόντους, με τον Στράτο Περπέρογλου να κάνει ό,τι μπορεί με 11, ενώ τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ να είχε μόλις 2 πόντους.

Ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, ήταν η εικόνα του ματς στο πρώτο δεκάλεπτο, με το 18-18 στο τέλος να ήταν απολύτως δίκαιο. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και στη δεύτερη περίοδο (25-25). Όμως, στα τελευταία λεπτά, η Καρσίγιακα ήταν αυτή που φάνηκε πιο ανταγωνιστική και έτσι πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με ένα καλάθι (29-27).

Πολύ εντυπωσιακό ξεκίνημα έκαναν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς με ένα σερί 8-0 πήγαν στο +10 (37-27). Ο Άιβερσον έκανε «πάρτι» με τους ψηλούς της Μπαρτσελόνα και έτσι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, βρήκε την τουρκική ομάδα στο +16 (54-38)! Με επιμέρους σκορ 4-10 μέχρι τα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου, η Μπαρτσελόνα μείωσε στους δέκα (58-48). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Πασκουάλ προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς με αλλεπάλληλα τρίποντα, ωστόσο η αστοχία τους επέτρεπε στους πρωταθλητές Τουρκίας να διατηρούν το προβάδισμά τους (67-55). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Καρσίγιακα έφτασε στη νίκη με 71-62!

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 29-27, 56-38, 71-62

Πινάρ Καρσίγιακα (Σαρίτσα): Ράγκλαντ 10 (2), Παλάσιος 8, Άιβερσον 16, Μπαϊγκούλ, Αλτιντίγκ, Τζάστιν Κάρτερ 11 (1), Κοτς, Γκονλούμ 5 (1), Γκάμπριελ 12 (10 ριμπ.), Τζος Κάρτερ 4, Σιπάχι 5 (1), Σεντούρκ.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 14 (2), Ρίμπας 4, Λαουάλ 5, Αμπρίνες 2, Ναβάρο 4, Σατοράνσκι 3, Βεζένκοφ 2, Σάμιουελς 1, Όλεσον 5 (1), Αρόγιο 6 (2), Περπέρογλου 11 (2), Τόμιτς 5. *Πηγή: sport-fm.gr*